Jak přesadit pokojové rostliny?

23. březen 2016 | 11:34

Máte-li doma pokojové rostliny, je třeba se o ně starat se stejnou pečlivostí jako v případě rostlin, které máte vysazené venku. Jednou z důležitých činností je přesazování. Ideální doba je právě nyní, tedy na začátku jarního období.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč přesazovat pokojové rostliny?

I pokojové rostlinky rostou. Postupně dochází k zvětšování jejich kořenů, které tak v květináči ztrácejí prostor. A pokud ho nemají dostatek, je to znát na vitalitě rostliny. Méně a hůře kvete, odumírá, žloutne.

Stejně tak je přesazování důležité i z toho důvodu, že původní zemina ztrácí svoji výživovou hodnotu a je potřeba ji nahradit za nový substrát.

Postup přesazení pokojových rostlin

Při přesazování potřebujete především nový květináč a také substrát.

Výběr substrátu

Výběr substrátu záleží na konkrétním typu rostlinky. Obecně jsou však nejlepší speciální substráty, které jsou určené přímo pro pokojové rostliny. U těch, které potřebují hodně živin, volte substráty s větším obsahem zeminy. Mají navíc i lepší propustnost vody, a to díky hrubší struktuře.

Mnozí pěstitelé dělají zásadní chybu v tom, že se snaží ušetřit. Namísto kupovaného substrátu používají pro pokojové rostliny klasickou zeminu ze své zahrádky. Ta ale může obsahovat různé škůdce a choroby, které pak zabraňují ve zdravém růstu pokojové rostlinky. Zeminu ze zahrádky tak určitě nepoužívejte.

Výběr květináče

Při přesazování vždy použijte větší květináč oproti tomu, v němž byly rostlinky doposud. Má být ale větší jen o trochu. Pokud by totiž byl příliš velký, došlo by k situaci, že by se rostlina, respektive její kořeny rozpínaly do země a nedocházelo by naopak k růstu vrchní části. Omezilo by to také kvetení rostlinky.

Ideální je zvolit květináč, který má vespod otvory pro odtékání. Rostlina si pak bere vodu z misky právě skrz tyto otvory. Závlaha pak není ani příliš velká, ani nedostačující.

Přesazení

Při samotném přesazení do květináče nejprve vložte písek, který bude tvořit drenážní vrstvu.

Pak vyjměte rostlinu ze starého květináče, a to i s původním balem. Vložte ji do nového květináče s drenáží a postupně přisypávejte připravený nový substrát. Ten jemně přimáčkněte tak, aby se rostlina pevně usadila.

Zeminu použijte až k okraji květináče. Poté proveďte zálivku. Vhodné je přimíchat do ní hnojivo.

Co je potřeba

  • Květináč (větší velikosti nežli původní)
  • Substrát pro pokojové rostliny
  • Drenáž – písek
  • Hnojivo
  • Zálivka

Jak dlouho to potrvá?

Přesazení jedné pokojové rostliny vám zabere maximálně 10 minut času.

Jaké budou náklady?

Ceny květináčů pro pokojové rostliny jsou různé. Nejlevnější keramické květináče lze kupříkladu pořídit od cca 20 Kč, výrazně dražší jsou pak různé designové květináče z plastu a dalších materiálů. Ty mohou vyjít na stovky korun. Balení 10l substrátu pro pokojové rostliny vás bude stát od 30 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

TZ: Jak ochránit rostliny před škůdci jako jsou mšice, červci, molice či štítenky?

TZ: Jak ochránit rostliny před škůdci jako jsou mšice, červci, molice či štítenky?

Při pěstování rostlin, i těch balkónových, se můžeme setkat s celou řadou škůdců, jako jsou mšice, červci, molice, štítenky, třásněnka západní apod. Velmi rychle se množí a dokážou během krátké doby rostliny značně poškodit.

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Chcete, aby místnosti vašeho domova nebo pracovny zkrášlovala noblesní rostlina? Taková, která bude pěkná na pohled a přitom vcelku nenáročná na pěstování?


Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Ibišek patří k okrasným rostlinám, které se hojně objevují v mnoha domácnostech. Jedná se především o ibišek čínský. Obliba rostliny je dána především tím, že má výrazné květy, které dokáží zpestřit interiér domácností. Ibišek je také poměrně nenáročný na údržbu. Přesto se vám může stát, že u vašeho…

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Rajčata se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu. Najdeme je prakticky na každé zahrádce. Když si utrhnete přímo z keříku skvělé sladké rajče, stoprocetně vám to udělá velkou radost. Nesmí se na něm ale nacházet plíseň.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!