Jak na údržbu plastových oken a jejich dlouhou životnost

31. červenec 2014 | 14:23

Plastová okna jsou výborná v tom, že se o ně nemusíte nijak důkladně starat. Přesto byste neměli zapomenout alespoň na základní údržbu tak, aby se během pár let neponičila a nebylo zapotřebí jejich výměny.

Reklama
Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

 

 

Postup údržby

Pravidelná údržba plastových oken spočívá v několika krocích. Především je několikrát do roka vyčistěte od prachu a dalších nečistot, a to včetně vnitřní stran a těsnění. Nejvíce práce je však ihned poté, co okna nainstalujete.

Údržba po instalaci

Ve chvíli, kdy si pořídíte nová plastová okna, může se stát, že na nich zůstanou zbytky malty, lepidel či jiných materiálů, které se při montáži používaly. Ty je vhodné odstranit co nejdříve, dokud nedojde k jejich zatvrdnutí, což by později jejich odstranění jen ztížilo.

Po instalaci okna tedy odstraňte veškeré zbytky malty. Jsou-li na rámech, postupujte opatrně tak, aby nedošlo k jejich poškrábání. Maltu odstraníte pomocí běžných čisticích prostředků, s použitím houbičky. Nikdy tyto nečistoty neodstraňujte nasucho.

Na plastové profily oken nepoužívejte příliš agresivní čisticí prostředky. Ty by mohly narušit strukturu plastu. Stejně tak se vyhněte používání drátěnek či ostrých předmětů, které by okenní profily plastových oken poškrábaly.

V případě, že jsou na oknech a jejich profilech zbytky silikonu, pořiďte si speciální odstraňovač na silikon.

Pravidelná údržba

Pravidelná údržba plastových oken spočívá v jejich očištění. Opět používejte klasické čisticí přípravky a vlhký hadřík. Větší šmouhy, případně olejové skvrny lze odstranit pomocí lihového čisticího prostředku. Nezapomeňte ani na vnitřní části oken, kde se usazuje nejvíce prachu a špíny tím, jak okna otevíráte.

Gumová těsnění oken je vhodné čas od času potřít glycerinem. To bych doporučil hlavně před příchodem zimy.

Nezapomeňte také na kování oken. Jeho očištění provedete tak, že jej promažete pomocí oleje, případně mazacího tuku. Zajistíte tak jeho bezproblémový chod a také jej ochráníte před příliš rychlým opotřebením.

Nezapomeňte také na čištění oken, respektive jejich skel.

Co je potřeba

  • Čisticí přípravky
  • Vlhký hadřík, houbička s vodou
  • Glycerin
  • Mazací tuk

Jak dlouho to potrvá?

Pravidelná údržba plastových oken vám zabere maximálně pár desítek minut, v závislosti na jejich počtu ve vaší domácnosti.

Jaké budou náklady?

Pro případ, že z oken po instalaci odstraňujete silikon, vyjde vás speciální odstraňovač lehce přes 100 Kč. Běžné čisticí prostředky na okna pak stojí už od 50 Kč výše dle značky a kvality.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Návod, jak provést montáž žaluzií do plastových oken: 3 způsoby montáže žaluzií

Návod, jak provést montáž žaluzií do plastových oken: 3 způsoby montáže žaluzií

Pokud jste si doma nechali udělat výměnu oken, určitě stojí za to zauvažovat také nad pořízením nových žaluzií do oken, která budou sloužit jako efektivní stínící prvek. Montáž žaluzií do oken lze provést svépomocí. Stačí si vybrat, zda budou namontovány přímo na okenní křídla, nebo zvolíte montáž d…

Jak prodloužit životnost interiérových dveří

Jak prodloužit životnost interiérových dveří

PR. Při výběru nových interiérových dveří si představujeme, jakou ozdobou budou pro náš byt či firmu, mnozí však při jejich pořizování už myslí také i na praktickou stránku věci – na vše, co je spojené s jejich používáním a údržbou, to jest na zachování jejich pěkného vzhledu co nejdéle.


Jak zabránit rosení oken?

Jak zabránit rosení oken?

Rosení oken je problémem, který vzniká v důsledku špatné montáže oken. Příčiny však mohou spočívat také v nedostatečném větrání. Je sice zřejmé, že vám trochu orosená okna asi nebudou vadit, nicméně v dlouhodobějším horizontu se to může negativně projevit tím, že se v okolí oken a potažmo i v celém …

Mytí oken Praha

Mytí oken Praha

PR. Poprvé jsem se měla možnost seznámit s firmou A SERVIS LIPKA, při práci mytí oken mé tchýně. Pro ni totiž myli okna na jejím domě. Ona sama totiž nikdy neměla moc nadání pro domácí práce, takže mi nebylo divné, že jí někdo jiný vykonává práci okolo domu.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Marek

pátek, 13. listopad 2015
14:30

Dobrý den, mohl bych se zeptat na ten líh o kterém píšete? Neublíží to nějak oknu? Mám okna od firmy Vekra, kde jsem si koupil nějaký čistič na pravidelnou údržbu, ale bohužel pyl mi z oken nejde dolů a nechci okno poškodit. Jinak co se týče dlouhé životnosti plastových oken s tím souhlasím. Okna máme už přes pět let a jsou pořád perfektní


Napsal: Marek [Odpovědět]

Tomas

středa, 24. únor 2021
17:29

Děkuji za užitečné informace :-) . Také budeme mít na našem domě plastová okna, tak alespoň vím, jak se o ně starat. Máme je objednané z Pramos , tak už se těším, až nám je zadělají. Dům teprve stavíme, tak mám radost, když každý den stihneme něco udělat :-) .


Napsal: Tomas [Odpovědět]

Samuel

sobota, 10. červenec 2021
08:06

My máme plastová okna už přes 10 let a slouží nám dobře. Akorát u balkonových dveří nám přestalo těsnit těsnění, tak jsem musel objednat nové. Je to asi tím, jak se dveře pořád otevírají a zavírají. Koupit nové těsnění bylo ale to nejmenší. Hlavně, že jsem nemusel koupit celé balkonové dveře :-) .


Napsal: Samuel [Odpovědět]

Valentyn777

čtvrtek, 29. červenec 2021
23:51

Díky za skvělý návod. Seřizovat okna budeme co nevidět, protože si plánujeme pořizovat oka úplně nová. Nevíme však moc podle čeho vybírat. Díval jsem se sice na


Napsal: Valentyn777 [Odpovědět]