Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

28. leden 2014 | 15:35

Nevyměnili jste si starý řidičský průkaz a nevíte, jak na to, případně, jestli vůbec váš řidičák musíte měnit? Pak vězte, že byste urychleně měli zajít na příslušný úřad, pokud vlastníte řidičský průkaz, který byl vydán do konce dubna rok 2004. Tyto řidičáky totiž pozbyly platnosti k poslednímu dni roku 2013.

Reklama
Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičůJak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Kde vyměnit řidičský průkaz?

K výměně řidičského průkazu musíte zajít na obecní úřad obce s rozšířenou působností – městský úřad nebo magistrát města. Je ale samozřejmě nutné zajít na úřad, pod který spadáte. Příslušnost úřadu se posuzuje dle místa vašeho trvalého pobytu.

Postup výměny

Ve chvíli, kdy přijdete na místně příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, vyplníte formulář Žádosti o vydání řidičského průkazu. K tomu, aby mohlo dojít k vyřízení této žádosti, musíte mít u sebe platný doklad totožnosti. Tím je buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Dále si nezapomeňte pořídit novou průkazovou fotografii s vhodnými rozměry, které činí 3,5 x 4,5 cm. Poslední věcí, kterou budete potřebovat, je starý řidičský průkaz, který budete měnit.

Co je potřeba

  • Občanský průkaz nebo cestovní pas
  • Dokladová fotografie 3,5x4,5 cm
  • Starý řidičský průkaz
  • Vyplnění Žádosti o vydání řidičského průkazu

Jak dlouho to potrvá?

Vydání nového řidičského průkazu musí dle právní úpravy proběhnout nejpozději 20 dnů poté, co jste podali žádost. V případě, že zaplatíte správní poplatek ve výši 500 Kč, bude vydání nového řidičského průkazu zrychlené, konkrétně do 5 pracovních dnů od podání žádosti.

Vzhledem k těmto lhůtám a také tomu, že mnozí řidiči nechali vše až na poslední chvíli, případně dokonce na tuto dobu, kdy už měli mít žádost podanou, počítejte s tím, že vám nový ŘP bude vydán spíše k meznímu datu, nikoliv během jednoho či dvou dnů.

Jaké budou náklady?

Pokud jste podali žádost včas, pak neplatíte nic. Ve chvíli, kdy chcete nový řidičák ve zrychleném procesu, zaplatíte správní poplatek 500 Kč.

Počítejte s tím, že pokud jezdíte s autem a ještě stále máte starý řidičský průkaz, který byl vydán do 30.4.2004, pak se dopouštíte přestupku. Za něj můžete dostat pokutu ve výši od 1.500 Kč do 2.500 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Každý řidič by měl být schopen si poradit s výměnou poškozeného kola. Součástí vybavení vozidla musí být krom jiného rezerva, která se dá použít v případě, že se některé z původních kol na vozidle porouchá, tedy například dojde k propíchnutí pneumatiky.

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Výměna okapu: Návod, jak v 7 krocích zvládnout výměnu okapu svépomocí

Okap je velmi důležitou součástí domu. Pokud je děravý nebo silně ucpaný, zanechá to výrazné stopy na fasádě domu, do nějž navíc může i zatékat. Opravy okapu se rozhodně nebojte. Moderní plastové okapy se dají namontovat velmi jednoduše, i bez přítomnosti profesionálů.


Jak vyměnit kazetu s tonerem v tiskárně?

Jak vyměnit kazetu s tonerem v tiskárně?

Výměna tonerové kazety je krokem, který vás nemine, pokud máte doma tiskárnu. Postup výměny závisí na typu tiskárny a kazety, nicméně je možné zvolit zhruba následující postup.

Jak vyměnit vložku zámku – fabku?

Jak vyměnit vložku zámku – fabku?

Při ztrátě klíčů od bytu, což se bohužel čas od času přihodí většině z nás, je obvykle zapotřebí vyměnit vložku zámku. Jde zejména o bezpečnostní opatření. Nikdy totiž nevíte, u koho ztracené klíče skončí.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!