Povinnost přezutí na zimní pneu: Kdy přezout zimní gumy?

25. září 2013 | 13:35

Řidiči v České republice si již pomalu zvykli na povinnost přezutí na zimní gumy. Každý majitel automobilu se musí řídit platnou zákonnou úpravou, která stanovuje, kdy a za jakých podmínek je používání zimních pneumatik povinné, případně alespoň doporučené.

Reklama
Povinnost přezutí na zimní pneu: Kdy přezout zimní gumy?Povinnost přezutí na zimní pneu: Kdy přezout zimní gumy?

Doba přezutí

Zákon obecně stanovuje, že zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března. Neplatí to však bez výjimky. V tuto dobu není možné vyjet na jiných pneumatikách ve chvíli, kdy je na silnici sníh nebo led.

Reklama

Stejně tak má řidič povinnost použít zimní gumy ve chvíli, kdy lze předpokládat, že se během jízdy na komunikaci vytvoří vrstva sněhu, led nebo námraza.

Platí tedy, že pokud je listopad a venku přesto panuje pěkné počasí, není známka toho, že by mělo mrznout, pak lze vyjet na letních gumách. Odborníci však doporučují používat zimní gumy tehdy, klesne-li teplota trvale pod 7 stupňů Celsia.

Mějte na paměti, že zimní pneumatiky mají zcela jiné vlastnosti nežli letní gumy, ve zhoršených podmínkách tak dokážou udržet dobré jízdní vlastnosti automobilu.

Postup a pravidla pro přezutí

Přezutí na zimní gumy provádějte v servisu. Zde vám u kol přezují gumy odborně a také rychle, nebudete se s tím muset trápit sami.

Obutí všech kol

Vždy je důležité, aby zimní gumy byly obuty na všech kolech. Jakákoliv kombinace zimních a letních pneu je pro chování automobilu na vozovce riskantní. Pocítili byste to v zatáčkách, při brzdění i dalších situacích.

Dezénová hloubka

Použitelné jsou jedině ty zimní gumy, které mají dezénovou hloubku alespoň 4 milimetry. Ideální samozřejmě je, pokud nazujete zcela nové zimní gumy, které budou mít hloubku dezénu výraznější.

Životnost zimních gum

I ty nekvalitnější zimní gumy vydrží maximálně tři až čtyři sezony. Vždy si kontrolujte jejich kvalitu, mimo jiné právě dezénovou hloubku.

Zimní gumy vybírejte podle parametrů, které máte uvedeny ve velkém technickém průkazu vozidla. Na pneumatikách najdete označení (kombinaci písmen a čísel), která udává šířku pneu, profil, typ konstrukce, průměr disku (v palcích), index nostnosti a index rychlosti.

Příklad označení na pneumatice:

165/65 R15 81T

165 – šířka pneumatiky

65 – profil pneu, je vyjádřením poměru výšky ku šířce v procentech

R – radiální konstrukce (D - diagonální)

15 – průměr disku v palcích

81 – index nosnosti (v tomto případě je nosnost 462 kg)

T – index rychlosti (max. rychlost 190 km/h)

Jaké budou náklady?

Zimní gumy lze pořídit zhruba od 1200 Kč za kus. Čtyři nové zimní pneumatiky vás tak vyjdou minimálně na 4800 Kč. Tyto ceny jsou však minimální, mnohé zimní pneu jsou i výrazně dražší, záleží na konkrétním typu a značce pneumatiky. Za kompletní přezutí pak v servisu zaplatíte kolem 500 Kč.

Jak dlouho přezutí potrvá?

Je potřeba počítat s tím, že těsně před začátkem listopadu budou mít servisy hodně zakázek. Pak může přezutí trvat klidně i týden, než bude vaše objednávka vyřízena. Z tohoto důvodu je vhodné se objednat předem a dříve, přezutí je pak otázkou maximálně dvou až tří dnů.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.51 hvězdiček / Hodnoceno: 35x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gum

Jak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gum

Z předchozího článku už víte, kdy je správná doba přezutí na zimní pneumatiky. Kromě toho je ale potřeba také vědět, jak dlouho se zimní gumy dají používat a jak je třeba se k nim chovat, aby vám posloužily co nejdéle. Existují osvědčené tipy, které vám ušetří peníze tím, že zimní gumy nebudete muse…

Jak správně a rychle nasadit sněhové řetězy?

Jak správně a rychle nasadit sněhové řetězy?

Během sněhových vánic a trvalejšího sněžení se rychle zhoršuje stav komunikací. Úklidová vozidla pak sníh nestíhají ze silnic tak rychle odklízet, takže se na nich tvoří souvislá vrstva. Tím se samozřejmě snižuje schopnost ovládat vozidlo a nepomáhají často ani ty nejkvalitnější zimní pneumatiky. Ka…


Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.

Jak na kontrolu střechy před zimou?

Jak na kontrolu střechy před zimou?

V zimě dostávají domy, a zvláště střechy, často pořádně zabrat. Jak připravíte na zimní měsíce svou střechu, aby přestála období mrazů, sněhu a silných vichrů bez úhony? Pokud vaše střecha odolala letním bouřkám a krupobití, čeká ji ještě nejnáročnější část roku – podzimní deště a následná zima. Při…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Lukas Dřevikovský

úterý, 31. březen 2015
16:02

Jaké jsou pravni důsledky při jizde na zimnich gumách v létě?
Zajímalo by mě kdyz budu bourat v lete na zimnich gumach jestli zaplatim
Škodu nebo ne . Dekuji


Napsal: Lukas Dřevikovský [Odpovědět]

Hubert B.

úterý, 11. březen 2014
10:32

Počasí je dosti nadnormálem - předpověd je do půlky dubna až 15 stupńů tepla ..proto se ptám zdali mohu přezout zimní pneu na letní již nyní.


Napsal: Hubert B. [Odpovědět]

Beny

čtvrtek, 13. březen 2014
09:07

Beny

to Hubert B.:
Máte pravdu, že je letos opravdu teplo. Ale zvažte, zda často nejezdíte po ránu, kdy jsou přeci jen teploty ještě mnohdy kolem nuly či po nulou. Pakliže jezdíte spíše přes den, už bych se osobně na přezutí pomalu chystal.


Napsal: Beny [Odpovědět] [Skrýt]

Luboš

čtvrtek, 20. květen 2021
06:00

Když si koupíte celoroční pneumatiky jako já, tak nebudete muset řešit dilema, kdy přezout. Dokud jsem si kupoval zimní a letní gumy, tak jsem se řídil počasím. Když se začalo ochlazovat, dal jsem zimní a pak na jaře, když už bylo teplo, tak letní. Teď mám pořád celoroční a mám o starost míň :-) .


Napsal: Luboš [Odpovědět]