Jak správně a rychle nasadit sněhové řetězy?

12. listopad 2013 | 06:02

Během sněhových vánic a trvalejšího sněžení se rychle zhoršuje stav komunikací. Úklidová vozidla pak sníh nestíhají ze silnic tak rychle odklízet, takže se na nich tvoří souvislá vrstva. Tím se samozřejmě snižuje schopnost ovládat vozidlo a nepomáhají často ani ty nejkvalitnější zimní pneumatiky. Každý řidič by tak měl nejen vědět, kdy přezout na zimní pneu, ale také mít ve svém vozidle připraveny sněhové řetězy, zejména pokud vyjíždí do hor, kde se dá takováto situace mnohem více předpokládat. Samotná přítomnost sněhových řetězů v autě ale nic neznamená, je totiž nutné vědět, jak je nasadit.

Reklama
Jak správně a rychle nasadit sněhové řetězy?Jak správně a rychle nasadit sněhové řetězy?

Postup nasazení

V současné době se dá předpokládat, že si pořídíte moderní verze sněhových řetězů, které lze nasadit prakticky bez nutnosti popojíždění s vozidlem. Jejich nasazení, pokud to ovládáte dobře, je proveditelné během několika vteřin.

Před tím, než vyjedete na silnici ve chvíli, kdy se dá předpokládat, že možná budete sněhové řetězy na kola nasazovat, je dobré si tuto činnost procvičit nanečisto, zkrátka mít dostatečnou praxi. Proto doporučuji si to vyzkoušet například v garáži, abyste pak venku nasazováním nestrávili desítky minut.

Je potřeba mít na paměti, že venku mrzne, prsty rychle zkřehnou. Čím déle vám to bude trvat, tím hůře se vám bude nasazování řetězů provádět.

Rozložení

Po vytáhnutí řetězu z kufru jej rozložte před kolo. Upravte jeho jednotlivé části tak, aby nebyly překroucené a zamotané.

Omotání

Chytněte obvodové lanko a zasuňte jej za kolo, a to zprava doleva. Konce lanka pak přitáhněte k sobě a následně je zvedněte nahoru na dezén pneu. Pak je spojte.

Jakmile máte oba konce lanka spojené, položte lanko na horní část dezénu. Pak spojte boční řetěz pomocí spojovacího háčku do koncového článku. Lanko zasuňte za pneu a řetěz srovnejte.

Nasazení řetězu musí být maximálně rovnoměrné, nesmí zde být žádné překroucení. Řetěz musí být upevněný, nesmí volně trčet.

Utáhnutí

Pomocí napínače řetěz utáhněte. Pokud zbývá větší část, vsuňte ji kolem bočního řetězu.

Následně a autem popojeďte pár metrů a zkontrolujte, zda řetěz pevně sedí. V případě potřeby jej opět dotáhněte pomocí napínače.

Co je potřeba

  • Sněhový řetěz

Kdy je nasadit?

Nasazení sněhových řetězů nastává ve chvíli, kdy na komunikaci leží souvislá vrstva sněhu. Jakmile se pak dostanete opět na silnici, kde již sníh neleží, je nutné je ihned sejmout.

Mějte také na paměti, že při používání sněhových řetězů musíte uzpůsobit jízdu, hlavně její rychlost. S řetězy byste tak měli jet maximálně padesátikilometrovou rychlostí.

Jak dlouho to potrvá?

Nasazení sněhového řetězu zvládnete během minuty až dvou, pokud to máte dobře nacvičené. Jestliže si s nasazením nevíte rady, nebo jej například nemůžete pevně dotáhnout, nebojte se zeptat někoho ve své blízkosti, jistě vám někdo z řidičů rád pomůže.

Jaké budou náklady?

Pár kvalitních sněhových řetězů vyjde zhruba na 2.500 až 3.000 Kč.

Řetězy Pewag Snox

Sněhové řetězy Pewag SNOX jsou výjimečné v tom, že se nenasazují klasicky, ale doslova navlékají. „Obutí“ kol je tak velmi jednoduché. Výhodou je, že se nemusíte obávat toho, že by řetězy nebyly dopnuté, Pewag SNOX totiž mají plně automatické dopínání. Stejně jako je lze lehce nasadit, tak se také jednoduše sejmou v momentě, kdy již na vozovce není sníh.

Video

Na videu si prohlédněte, jak probíhá montáž a demontáž sněhových řetězů Pewag Snox:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.

Jak správně grilovat na plynovém grilu?

Jak správně grilovat na plynovém grilu?

Grilování na zahradě je v letním období vítaným zpestřením všedních dnů a hlavně víkendů. K tomu, abyste sebe i své přátele mohli potěšit chutným pokrmem, je ale nutné vědět, jak správně grilovat. V dnešním článku si ujasníme, jak grilovat na plynovém grilu.


12 tipů, jak správně zazimovat bazén

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

Nastal podzim a s ním vás čekají i nezbytné práce na zahradě domu před tím, než teploty klesnou trvale k bodu mrazu. Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy řádně postarat.

Jak správně zazimovat motorku?

Jak správně zazimovat motorku?

S příchodem zimního období pro drtivou většinu motorkářů končí sezona. Své motorové miláčky pak odstavují do garáže či na jiné místo v domě. Aby během zimy motorka vydržela a pro příští rok byla opět plně funkční, je potřeba provést několik kroků, pomocí nichž ji zazimujete.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Honza

středa, 16. prosinec 2020
07:16

Tak v naší české kotlině nebyly řetězy na osobáku potřeba ani nepamatuju. Ale pro jistotu v zimě taky sadu vozím. Ale často stačí jen kvalitní obutí. To jsem sehnal u www.pneuok.cz a bylo vyřešeno. Jejich podpora mi poradila i vhodnou sadu řetězů.


Napsal: Honza [Odpovědět]