Jak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gum

9. říjen 2013 | 05:45

Z předchozího článku už víte, kdy je správná doba přezutí na zimní pneumatiky. Kromě toho je ale potřeba také vědět, jak dlouho se zimní gumy dají používat a jak je třeba se k nim chovat, aby vám posloužily co nejdéle. Existují osvědčené tipy, které vám ušetří peníze tím, že zimní gumy nebudete muset kupovat každý rok.

Reklama
Jak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gumJak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gum

Jak dlouho vydrží?

Zimní gumy musejí mít hloubku dezénu alespoň 4 milimetry. Kromě sledování tohoto parametru je zapotřebí pravidelně kontrolovat také další vlastnosti pneumatiky, zejména zda je v pořádku jejich opláštění, zda mají správný tlak a geometrii.

I ve chvíli, kdy se o zimní gumy budete starat opravdu svědomitě, je vhodné je vyměnit nejpozději po 4 letech užívání. Každým rokem totiž postupně klesají jejich důležité vlastnosti, zhoršuje se především schopnost jejich záběru, dále pak také přilnavost k vozovce a v neposlední řadě i brzdná dráha.

Životnost samozřejmě záleží také na počtu najetých kilometrů. Pro klasické zimní gumy platí, že vydrží zhruba 40 tisíc kilometrů, ovšem závisí to na zvoleném typu, značce a kvalitě gum. Některé zimní gumy je tak možné užívat i po najetí této vzdálenosti.

Jak prodloužit životnost?

1. Styl jízdy

V první řadě záleží na způsobu a stylu vaší jízdy. Gumy trpí mnohem více ve chvíli, kdy jezdíte hodně agresivně. Pokud budete chtít zimní gumy na svém vozidle šetřit tak, aby se co nejvíce prodloužila jejich životnost, je tedy logicky zapotřebí jezdit rozumně.

Vyvarujte se také jízdě stylem brzda – plyn. Právě během něj dochází k vůbec největšímu opotřebovávání pneumatiky.

Během jízdy se dále vyhýbejte častému kontaktu kol s obrubníky. Na nich není dobré ani nechávat automobil parkovat.

2. Povrch vozovky

K prodloužení životnosti zimních gum dochází také tehdy, využíváte-li pouze kvalitní komunikace. Povrch vozovek hraje z hlediska životnosti gum velkou roli. Vydrží logicky déle, pokud budete jezdit po kvalitní dálnici než po okreskách, které jsou rozbité, plné děr.

3. Správný tlak gumy

Správnou hustotu pneumatik je potřeba sledovat pravidelně, a to minimálně jednou za čtrnáct dní. Záleží také na četnosti jízdy. Pokud jsou zimní gumy podhuštěné, dochází k většímu tření, čímž se rychleji opotřebovávají. Měření tlaku provádějte k tomu určeným měřičem, a to jedině tehdy, jsou-li pneumatiky studené.

V zimním období se doporučuje mít pneumatiky nafouknuty o přibližně 0,2 baru více, než předepisuje jejich výrobce.

4. Kontrola běhounů

K prodloužení životnosti přispívá také pravidelná kontrola běhounů pneumatiky. Zimní pneumatiky mají stanovenou minimální hloubku dezénu 4 milimetry.

5. Geometrie

Nadměrné opotřebovávání pneumatik může být zapříčiněno také nesprávnou geometrií, tedy špatným seřízením kol. To má za následek hlavně to, že se gumy opotřebovávají nerovnoměrně. Krom toho má geometrie vliv také na spotřebu paliva během jízdy.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Povinnost přezutí na zimní pneu: Kdy přezout zimní gumy?

Povinnost přezutí na zimní pneu: Kdy přezout zimní gumy?

Řidiči v České republice si již pomalu zvykli na povinnost přezutí na zimní gumy. Každý majitel automobilu se musí řídit platnou zákonnou úpravou, která stanovuje, kdy a za jakých podmínek je používání zimních pneumatik povinné, případně alespoň doporučené.

Jak prodloužit životnost interiérových dveří

Jak prodloužit životnost interiérových dveří

PR. Při výběru nových interiérových dveří si představujeme, jakou ozdobou budou pro náš byt či firmu, mnozí však při jejich pořizování už myslí také i na praktickou stránku věci – na vše, co je spojené s jejich používáním a údržbou, to jest na zachování jejich pěkného vzhledu co nejdéle.


Jak na údržbu plastových oken a jejich dlouhou životnost

Jak na údržbu plastových oken a jejich dlouhou životnost

Plastová okna jsou výborná v tom, že se o ně nemusíte nijak důkladně starat. Přesto byste neměli zapomenout alespoň na základní údržbu tak, aby se během pár let neponičila a nebylo zapotřebí jejich výměny.

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Marta

středa, 26. říjen 2016
19:01

Super článek. :) Taky záleží na kvalitních gumách. Já je kupuji na


Napsal: Marta [Odpovědět]

Ivulíneeek

úterý, 22. prosinec 2020
00:45

No, to jak dlouho vydrží zimní gumy je zajímavý dotaz, ale co třeba, jak dlouho nám vydrží nějaké pravidla ohledně dálničních známek? To je podle mě otázka, na kterou nezná odpověď ani sám ministr dopravy :-D :-D Ne teď vázně, jestli v tom všem také plavete jako my, tak se mrkněte třeba na stránky