Jak připravit motorku na sezonu?

30. březen 2016 | 10:04

Motorkáři už se nemohou dočkat na teplejší počasí, které jim umožní konečně osedlat své stroje a vyrazit na první jarní jízdy. Před tím, než ale vyjedete na silnici, je bezpodmínečně nutné provést servis motorky a zkontrolovat tak, zda je v pořádku. Na co vše se zaměřit? Dozvíte se v tomto článku.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč je nutná kontrola stavu motorky před prvním vyjetím?

Motocykl vám několik měsíců stál v garáži. I tehdy, pokud jste jej řádně zazimovali a byl na podzim v perfektním stavu, mohly se na něm během zimy projevit únavy materiálů. Každý specialista na motorky vám proto doporučí, abyste svůj stroj před prvním použitím na jaře pečlivě prohlédli, ideálně s ním zajeli do servisu na odbornou kontrolu. Základní péči před první jarní jízdou však můžete vykonat sami.

Nezkontrolovaný stav může způsobit, že se hned vaše úvodní projížďka stane noční můrou. Kdo si neprohlédne ani pneumatiky, stav kapalin či řetězu motorky, ten si zadělává na problémy.

Co je potřeba zkontrolovat?

Kontrola se má týkat nejen samotného motocyklu, ale rovněž i vaší výbavy, kterou během jízdy budete používat.

Motor

Základní péče o motor na jaře spočívá především v kontrole vzduchového filtru. Ten totiž může být zanesený. Důsledkem toho se snižuje výkonnost stroje. Jednoduše netáhne tak, jak by měl, což snad žádnému motocyklistovi neudělá radost. Kromě filtru a jeho případné výměny se zaměřte také na kontrolu svíček a kabelů, které k nim vedou.

Velmi důležitá je kontrola stavu tekutin. Před první jarní jízdou není na škodu vyměnit olej. A to i ve chvíli, kdy jste na stávající olej nenajeli potřebný počet kilometrů. S výměnou oleje nečekejte, až ujedete 10.000 kilometrů. Během zimy olej zestárnul, což opět může mít negativní vliv na chod motoru. Kontrola oleje a jeho doplnění byste ostatně měli provádět nejen na začátku sezony, ale před prakticky každou jízdou.

Pokud se rozhodnete zajet do servisu, doporučuji si nechat zkontrolovat také ventily, zda nemají přílišnou vůli.

Pneumatiky

Zásadním bodem, na který nesmíte zapomenout, je kontrola pneumatik motorky. Během zimy mohlo dojít ke snížení jejich hustoty, stejně tak mohlo dojít k popraskání gum. Zvláště v případě, pokud motorka stále po celou dobu na zemi a vy jste s ní několik měsíců ani nehnuli. Ne náhodou se při zazimování doporučuje využívat stojany na motorky, které zajišťují, že se pneumatiky během stání nedotýkají země.

Pneumatiky tedy důkladně zkontrolujte po celém jejich plášti, zda nemají viditelné poškození. Pokud ano, pak je raději vyměňte. Jinak je samozřejmě nutné je dohustit na správný tlak.

Brzdy

Při jízdě hrají důležitou roli z hlediska bezpečnosti brzdy. Před prvním vyjetím je tak nutné zkontrolovat také jejich stav. Zaměřte se na brzdové destičky a kotouče. Pokud jsou zanesené, bude potřeba je odmastit. Nezapomeňte také na doplnění brzdové tekutiny. V tomto případě je nejlepší opět využít služeb některého ze servisů.

Řetěz

Aby stroj dobře „šlapal“, musí být v pořádku i řetěz. Před vyjetím je vhodné ho vyčistit a rovněž promazat. Všímejte si i toho, zda má řetěz v pořádku ozubení. Pokud je příliš opotřebované, bude celý řetěz nutné vyměnit.

Baterie

Baterie má být během zimy mimo stroj. Pokud jste tak neučinili, nepočítejte s tím, že by ještě byla funkční, bude nutné ji vyměnit za novou. Pokud jste byli důslednější, stačí zkontrolovat její stav, očistit kontakty a namontovat ji do stroje.

Další kontrola

Není na škodu prohlédnout i další části motorky. Zejména to, zda jsou v pořádku a seřízená řídítka a stupačky.

Vaše vybavení

Před první jarní jízdou si pečlivě projděte také vlastní výbavu, kterou na motocykl používáte. Mám tím na mysli přilbu, u které si všímejte hlavně toho, zda je perfektně průhledné hledí a zda není náhodou někde prasklá. Občas se totiž stane, že ji řidič na zimu ledabyle pohodí do garáže a během zimy na ní pak přistane nějaký těžký předmět, který ji poničí.

Abyste vyjeli se vší parádou, je samozřejmě vhodné si vyčistit také oblečení a obuv.

Jak se chovat na silnici při první jarní jízdě?

Závěrem snad jen dodám, že byste na silnici na začátku sezony měli být maximálně opatrní. Přeci jen je to několik měsíců, co jste na stroji seděli naposledy. Motorka se navíc musí znovu dostat do provozního stavu, takže není radno z něj hned zkraje tlačit maximum.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak správně zazimovat motorku?

Jak správně zazimovat motorku?

S příchodem zimního období pro drtivou většinu motorkářů končí sezona. Své motorové miláčky pak odstavují do garáže či na jiné místo v domě. Aby během zimy motorka vydržela a pro příští rok byla opět plně funkční, je potřeba provést několik kroků, pomocí nichž ji zazimujete.

Jak připravit skleník na zimu?

Jak připravit skleník na zimu?

Nejen otevřenou zahradu je třeba připravit na zimu. Určité práce je potřeba vykonat také ve skleníku, a to zvláště tehdy, není-li vyhřívaný. Zazimování skleníku slouží zejména k tomu, aby se zde během zimy zbytečně nemnožily nejrůznější škůdci a také tu na jaře nebyly zbytky starých květin, zeleniny…


5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

labuznik1x

čtvrtek, 29. červenec 2021
23:34

To já jsem hlavně na sezonu zjištoval, jak ušetřit něco málo na povinném ručení, protože moje dosavadní pojíšťovna dost významně zdražila. Naštěstí se mi to podařilo přes


Napsal: labuznik1x [Odpovědět]

Péťa 12

neděle, 26. září 2021
21:01

Dobrý den, jaké máte doma pneuservisní nářadí? Mám nějaké problémy s motorkou a nechce se mi jezdit stále do servisu. Přemýšlím, že bych si pořídil nějaké základní vybavení, abych si s tím mohl nějaké základní opravy udělat a ušetřil na tom. otázka zní, co bych si měl domů pořídit? Díky :)


Napsal: Péťa 12 [Odpovědět]