Jak opravit starší schodiště?

15. květen 2013 | 12:57

Schodiště v patrovém domě je často vyrobeno ze dřeva. To je považováno za velmi odolný materiál. Ani nejkvalitnější dřevěné schodiště však nevydrží donekonečna.

Reklama
Jak opravit starší schodiště?Jak opravit starší schodiště?

Po určité době, kdy se po něm majitelé procházejí, dojde k prošlapání jednotlivých stupňů. Aby bylo schodiště i nadále bezpečné a dalo se bez potíží používat, je nutné přistoupit k jeho opravě.

Postup opravy

1. Oprava menších poškození

Pakliže jsou určité stupínky schodiště prošlapány jen v menší míře, není nutné ihned přistupovat k jejich kompletní výměně. Poškozená místa stačí opravit tak, že na ně nanesete epoxidovou pryskyřici.

Před tím, nežli bude nános proveden, je nutné velmi důkladně vyčistit daná místa, nejlépe pomocí obyčejné horké vody, případně lze použít také sodu. Po vyčištění nechcete schody zcela oschnout.

Do nanášené pryskyřice se přisypou dřevěné piliny ze stejného dřeva, z něhož jsou schody vyrobeny. Pryskyřici poté necháte zaschnout, a to po dobu minimálně 24 hodin. Následně přistupte k vybroušení ošetřovaného místa pomocí skelného papíru. V poslední fázi povrch přetřete lakem.

2. Oprava stupnic

Jsou-li stupnice dřevěného schodiště poškozeny příliš, je nejlepší je rovnou vyměnit, neboť první způsob opravy zde již nepomůže. Stupnice se v těsné blízkosti schodnice odříznou.

Poté se přišroubují dřevěné lišty ( o velikosti cca 30x30 centimetrů). Na tyto dřevěné lišty se pak upevní nové stupnice.

Co bude zapotřebí

  • Epoxidová pryskyřice
  • Horká voda, soda
  • Skelný papír
  • Lak
  • Dřevěné piliny
  • Dřevěné lišty o velikosti 30x30cm
  • Nové stupnice na schodiště

Kolik oprava zabere času?

Oprava menšího poškození zabere celkově více než jeden den. Je totiž nutné počítat se zasycháním pryskyřice, což trvá minimálně 24 hodin.

Samotná doba výměny starých stupnic je pak otázkou zručnosti, velikosti schodiště a počtu opravovaných stupnic. Výměna jedné stupnice zabere cca hodinu času.

Jaké budou náklady?

Skelný papír pro vybroušení schodiště stojí 20 Kč, v balení je obvykle více kusů. Lak na dřevo pořídíte v cenových relacích od 150 Kč výše. Stupnice schodů stojí obvykle kolem 500 Kč za kus.


Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Mnozí z vás mají venkovní schody před domem vytvořeny z betonu. Betonové schodiště je však bez patřičné úpravy kluzké ve chvíli, kdy venku prší, nebo se tvoří námraza. Takovéto schody je pak velmi obtížné zdolat, pokaždé na nich riskujete uklouznutí a zranění.

Jak opravit prasklou židli?

Jak opravit prasklou židli?

Starší židle, kterou doma používáte již po dlouhá léta, nemusí být hned na vyhození, pokud dojde k jejímu prasknutí. Máte-li doma potřebné vybavení, můžete se směle pustit do její opravy. Ušetříte tak peníze, neboť nebudete muset kupovat novou židli, která by navíc nemusela ladit s ostatními židlemi…


Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pepulín

pátek, 30. červenec 2021
15:01

Tak to já jsem s tímto měl tak velikánské problémy, že jsem si řekl, že se na to vykašlu... Úplně jsem měl pocit, když jsem to dělal, že to schodiště nechám vyklepat nějakou sbíječkou a bylo by po všem!!! Manželka mi pak na ten posttraumatický stres musela pořídit cbd kapsle z této stránky zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]

Lenka kopackova

čtvrtek, 7. srpen 2014
21:03

prosim o radu slyšela jsem ze se da zmirnit vrzani drevenych schodu naamaazanim mydlem je tomu tak a jestli ano tak jak postupovat dekuji za odpoved


Napsal: Lenka kopackova [Odpovědět]

renovace venkovního schodiště

úterý, 6. srpen 2013
14:40

Dobrý den,

potřebovala bych poradit co je nejlepší na venkovní betonové schodiště (9 schodů), které není zastřešené.Je to vstup do domu, nesmí tedy v dešti a v zimě klouzat.

Líbí se nám kamínky v pryskyřici, je to dobrá volba??? Nebo doporučte něco jiného.

Poraďte prosím!!!

Děkuji. Olga


Napsal: renovace venkovního schodiště [Odpovědět]

admin

úterý, 6. srpen 2013
14:41

admin

to renovace venkovního schodiště: Dobrý den, odpověď naleznete zde.


Napsal: admin [Odpovědět] [Skrýt]