Jak naladit Déčko (ČT:D) a Čt Art?

31. srpen 2013 | 09:55

Česká televize spouští k poslednímu srpnovému dni nové kanály ČT:D (Déčko) a ČT Art. Oba se budou vzájemně střídat na jedné pozici. Během dne budou vysílány pořady v rámci Déčka, ve večerních a nočních hodinách je pak vystřídá ČT Art. Abyste si mohli vychutnat sledování těchto nových kanálů České televize, je potřeba provést jejich naladění na vašich přijímačích.

Reklama
Jak naladit Déčko (ČT:D) a Čt Art?Jak naladit Déčko (ČT:D) a Čt Art?

Způsoby naladění

Multiplex

Kanály ČT:D/ČT Art jsou dostupné v Multiplexu 1a. Jejich nastavení by tak mělo být velmi jednoduché. Pokud máte televizní přijímač, který obsahuje tuner DVB-T, mělo by naladění nových kanálů proběhnout zcela automaticky.

Oba programy jsou dostupné na jednom vysílacím kanálu v těchto časech:

  • ČT :D denně od 06:00 do 20:00
  • ČT art denně od 20:00 do 06:00

 

Reklama

V případě, že se automatické ladění nezdaří, je možné jej provést manuálně. V sekci Nastavení zvolíte možnost Manuální ladění a nastavíte vyhledávání podle čísla kanálu, které je dané v místě příjmu.

Bude-li po vás vyžadován kmitočet kanálu, lze jej nalézt v tabulce, kterou uvádí na svém webu ČT.

Kanály ČT:D/ČT Art lze naladit také v Multiplexu 3. V tomto případě není nutné manipulovat s anténou, ladění opět proběhne automaticky. Nový program se objeví ihned, co provedete aktualizaci laděných stanic.

Kabelová televize

Máte-li doma televizní přijímač napojený na kabelovou síť některého z českých poskytovatelů, není potřeba prakticky nic dělat. Kanál se zde objeví automaticky, pouze doporučuji jej svépomocí zařadit mezi své oblíbené, tedy zvolit číslo, pod nímž jej budete v TV mít uložený.

Satelit

Nový kanál ČT:D/ČT Art lze naladit také přes satelit. Je vysílán na stejné pozici jako další kanály České televize, to znamená na pozici Astra 3B - 23,5° východně.

Internet

Vybrané pořady, na které má ČT potřebnou licenci, lze shlédnout také prostřednictvím internetu. K tomu vám postačí pouze kvalitní připojení.

Škoda Felicia (Zdroj: moje.auto.cz)ČT:D

Jaké je pokrytí ČT:D a ČT Art?

  • 95% domácností v České republice

Zjištění dosahu signálu

Před tím, než se pustíte do vyhledávání nového kanálu ČT:D/ČT Art, je potřeba si ověřit, zda k vám dosahuje signál vysílání. To zjistíte takto:

1. Vyhledání údajů na webu Českého telekomunikačního úřadu

Na stránkách Českého telekomunikačního úřadu dtv.ctu.cz si najdete, zda je vaše adresa pokryta signálem Multiplex 1a nebo Multiplex 3.

2. Vyplnění formuláře

Vyplníte na stejném webu formulář, v němž bude název sítě a adresa. Následně se vám po odeslání formuláře objeví mapka, na níž snadno zjistíte, jaký je aktuální signál na vámi uvedené adrese.

3. Nalezení vysílače

Pokud se vám na mapce zobrazí, že na adrese je signál, najdete si nejbližší vysílač, opět na stejné mapě.

4. Opsání údajů o čísle kanálu vysílače

Opíšete si údaje o vysílači, tedy číslo jeho kanálu. To pak následně použijete při ručním ladění kanálu na vašem televizoru.

5. Co dělat, pokud to stále nejde

Pokud manuální ladění nepomůže, zkuste přetočit anténu, případně je řešením také instalace další antény. Tyto kroky je však vhodné přenechat odborníkům.

Co je potřeba

  • Aktualizace naladěných kanálů
  • Naladění přes satelit na potřebné pozici
  • Zjištění kmitočtu

Jak dlouho to potrvá?

Pokud nenastane problém, mělo by být naladění kanálu ČT:D/ČT Art otázkou maximálně několika minut. Dalších minutky vám pak může zabrat jeho zařazení mezi vaše oblíbené programy tak, abyste jej vždy našli pohodlně prostřednictvím televizního ovladače.

Jaké budou náklady?

Naladění kanálu ČT:D/ČT Art je samozřejmě bezplatné. Jedná se o program, který je vysílán veřejnoprávní televizí, tudíž je dostupný i v základních nabídkách kabelových operátorů. Vybrané pořady z něj navíc lze přehrát také na internetu.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak provést montáž satelitu?

Jak provést montáž satelitu?

Jednou z možností, jak přijímat televizní kanály, je využití satelitu. Satelitní přijímače jsou praktické zejména tam, kde není možnost napojit se na kabelovou televizi. Stejně tak tyto zařízení využijí ti z vás, kteří nechtějí být omezeni ve výběru televizních programů. Díky satelitu jich totiž dom…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Marcela

úterý, 11. březen 2014
10:33

Dobrý den,
Potřebovala bych poradit.Nedaří se mi naladit program ČT D.Ostatní programy české televize chytáme.
Moc děkuju za odpověď


Napsal: Marcela [Odpovědět]

Beny

středa, 12. březen 2014
11:37

Beny

to Marcela:
Dobrý den. Záleží na tom, jakým způsobem přijímáte televizní programy, zda přes satelit, anténu nebo kabelovku. Pokud vám nepomůže výše uvedený postup, doporučuji si důkladně pročíst návod na webu ČT. Nejdete ho Zde.


Napsal: Beny [Odpovědět] [Skrýt]