Jak namazat běžky?

6. únor 2014 | 12:57

V zimě mnozí z vás jistě vytáhnou běžky, vyjedou do hor a projedou se na upravených tratích. Je-li dostatek sněhu, běžkaření je skutečně výtečnou zábavou, při níž si zlepšíte fyzičku a navíc také poznáte krásy přírody. Aby vás však lyžování bavilo a na trati se příliš netrápili, je potřeba provést důkladné mazání lyží.

Reklama
Jak namazat běžky?Jak namazat běžky?

Postup mazání

1. Příprava

V první řadě zkontrolujte, zda na skluznici lyže nejsou nějaké nečistoty z dřívějšího používání. V případě, že skluznice lyže není čistá, vezměte si klasický bronzový kartáč a od špičky k patě lyže jím skluznici očistěte.

2. Nanesení parafínu

Dalším krokem je nanesení parafínu. K tomu je nutné zvolit parafín vhodné barvy. Mazání provádějte tak, aby parafín zanechal na skluznici stopu. Pokud to jde ztěžka, můžete jej lehce nahřát a nakapat.

3. Žehlení

Jakmile je parafín nanesený, a to klidně i v malém množství, použijte žehličku. Opět postupujte od špičky lyže k její patě. Je důležité, abyste žehličku nenechávali příliš dlouho na jednom místě, mohlo by snadno dojít k propálení skluznice.

4. Stáhnutí vosku

Po vychladnutí od žehličky si vezměte plastovou stěrku a stáhněte přebývající vosk. Znovu od špičky k patě. Stěrku přitom držte pod úhlem cca 45 stupňů.

5. Vyleštění

Vezměte si nylonový kartáč a s jeho pomocí skluznici lyže vyleštěte. Jakmile ze skluznice už neodpadá žádný parafín, znamená to, že je proces parafínování hotový.

6. Namazání stoupacího vosku

Od tohoto kroku postupujte ve chvíli, kdy půjdete lyžovat klasikou, kde se počítá s tím, že terén bude vlnitější. Pro výstupy je totiž zapotřebí lyže namazat vhodným stoupacím voskem. Ti z vás, kteří dávají přednost bruslařskému stylu, stoupací vosk nepoužijí.

Nejprve na skluznici namažte tenkou vrstvu základního vosku, případně modrým klistrem.

Vosk se nanáší tak, že na skluznici vždy po několika centimetrech nanesete kousek vosku. Jednotlivé stopečky vosku pak nažehlíte, případně rozetřete stěrkou.

Jakmile máte podklad hotový, vyberte si vhodný stoupací vosk podle toho, jaké klimatické podmínky panují, respektive jaké vlastnosti má sníh, na němž budete jezdit.

Vosk znovu naneste v tenké vrstvě stejně jako podkladový vosk. Rozetřete tak, aby vrstva byla rovnoměrná. Nanést můžete i několik vrstev. Platí ale pravidlo, že nejprve musíte mazat měkčí vosk, teprve na něj pak tvrdší, studenější vosk.

Jakmile máte vosk nanesený, projeďte žlábek skluznice, aby byl čistý. Lyže pak nechcete vychladnout (používali-li jste žehličku).

Jak často mazat?

Ve chvíli, kdy vyrážíte na lyže, určitě si nezapomeňte přibalit mazání. Budete-li se pohybovat v terénu, kdy je vhodné použít stoupací vosk, pak mazání provádějte nejlépe před každým výjezdem do stopy. Někdy se stane, že vám během jízdy a stoupání začnou lyže podkluzovat. Při větším ustřelování je pak vhodné lyži i během jízdy operativně namazat znovu.

Co je potřeba

  • Bronzový kartáč
  • Nylonový kartáč
  • Základní vosk
  • Stoupací vosky
  • Žehlička
  • Plastová stěrka

Jak dlouho to potrvá?

Čím důkladnější příprava skluznic, tím lepší budete mít pocit z jízdy. Mazání lyží tak rozhodně nedoceňte a dejte si na práci záležet. Před vyjetím vám mazání skluznic lyží zabere několik desítek minut.

Jaké budou náklady?

Základní vosk stojí od 150 Kč, stoupací vosky stojí kolem 100 Kč/kus, parafíny od cca 150 Kč. V obchodech je občas dobré se porozhlédnout, zda nemají celé sady. To pak vyjdou vosky levněji, sada se dá koupit třeba za 500 Kč, kdy obsahuje 7 vosků.

Bronzový kartáč seženete už od 200 Kč, nylonový pak pod tuto hranici. Chcete-li si pořídit kvalitní žehličku na lyže, pak počítejte s investicí kolem 1.000 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!