Jak na servis a dezinfekci klimatizace v autě?

22. květen 2015 | 13:15

Během letních měsíců ve vašem automobilu naplno poběží klimatizace, která zajistí příjemnou teplotu ve voze i v největších vedrech. Před tím, než naplno začne letní sezona, je dobré si zajistit servis klimatizace a provést také její dezinfekce. Zatímco plný servis je lepší přenechat vždy na odbornících, s dezinfekcí si poradíte sami.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Proč provádět servis klimatizace a dezinfekci?

Pravidelný servis klimatizace je důležitý z hlediska jejího správného chodu. V případě, že je zanesená, roznáší během svého provozu bakterie do ovzduší. Pokud se v zařízení kondenzuje voda na výparníku, způsobuje to také postupnou tvorbu plísní, které přispívají k rozmnožování bakterií. Předejdete tomu právě důkladnou dezinfekcí. V neposlední řadě pak klimatizace, u níž není pravidelně prováděn servis, začíná zapáchat.

Kdy provést servis klimatizace?

Pro kontrolu a dezinfekci klimatizace v automobilu je nejvhodnější doba v jarních měsících. Tedy ještě před tím, než ji začnete naplno využívat během letní sezony. Při plánování kontroly ve specializovaném servisu však v tomto období doporučuji myslet na to, že je po této činnosti poměrně velká sháňka, raději se tak objednejte s dostatečným předstihem.

Postup dezinfekce

Samotná dezinfekce klimatizace automobilu záleží na tom, zda je o klimatizační jednotku, u níž se chladicí okruh aktivuje automaticky přes kompresor, případně jde o manuálně ovládanou jednotku, kdy si klimatizaci spouštíte sami dle svého uvážení. U prvně jmenovaného je vhodné dezinfekci provádět častěji minimálně však jednou do roka.

Existují 2 způsoby, jak aplikovat dezinfekci:

Dezinfekce přes vnější sání vzduchu

V tomto případě nejprve vyjměte pylový filtr, který se nachází po čelním oknem v prostoru motoru. Před vyjmutím uzavřete otvor filtru krytem.

Spusťte klimatizaci a nastavte ji na teplotu kolem 15 stupňů Celsia. Použijte hadičku a do zapnuté klimatizace s její pomocí nalévejte dezinfekci po dobu několika vteřin. Pak ponechte klimatizační jednotku v chodu zhruba 5 minut. Následně do zařízení vložte nový pylový filtr.

Dezinfekce u výparníku

U některých modelů vozidel se dezinfekce aplikuje přímo k výparníku.

I zde nejprve vyjměte starý pylový filtr, nachází se zpravidla pod přihrádkou u spolujezdce. Pomocí hadičky pak do zařízení kapejte několik vteřin dezinfekci. Následně filtr zakryjte otvorem a spusťte klimatizaci po dobu 5 minut. Po uplynutí této doby nainstalujte nový pylový filtr.

Co je potřeba

  • Pylový filtr
  • Aplikační hadička
  • Dezinfekce pro klimatizace

Jaké budou náklady?

Cena nového pylového filtru je závislá na tom, pro jaký typ či model vozidla je určena. Zpravidla však pylové filtry pro klimatizace v automobilech stojí kolem 300 Kč. Cena dezinfekčních přípravků se pak pohybuje od 100 Kč do 300 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

TZ: S příchodem léta nastává čas na servis kotle

TZ: S příchodem léta nastává čas na servis kotle

Podle zákona je třeba provádět pravidelný servis plynového kotle každoročně, od příštího roku se povinné revizní kontroly budou vztahovat také na kotle na pevná paliva a to s dvouletým intervalem.

Jak odstranit žvýkačku z čalounění sedačky v autě?

Jak odstranit žvýkačku z čalounění sedačky v autě?

Žvýkačka, která se přilepí na čalouněnou sedačku v autě, jde obtížně sundat. Zvláště tehdy, když si je hned nevšimnete, přisednete ji a žvýkačka se tak dokonale přilepí. Její odstranění pak vyžaduje určitou dávku trpělivosti a umu.


Jak opravit korozi na autě? 8 kroků ke karoserii bez rezu!

Jak opravit korozi na autě? 8 kroků ke karoserii bez rezu!

U některých typů aut, zejména těch starších, se jako majitelé musíte vypořádat se rzí, která se na vozidle objeví v důsledku vlivu klimatických jevů. Místa, která jsou zasažena korozí, lze poměrně jednoduše opravit. Je však potřeba uvést, že opravené místo nevydrží příliš dlouho, po čase bude nutné …

Jak instalovat okenní klimatizaci?

Jak instalovat okenní klimatizaci?

Nastává nejteplejší období roku. Ne každý z vás má možnost na léto vycestovat k moři a zůstává doma. Abyste nemuseli trpět vedrem, je nejvyšší čas na to pořídit si klimatizační jednotku, která vám doma zajistí ideální podmínky. Jednou z možností je instalace okenní klimatizace.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

emickarych

úterý, 28. září 2021
16:15

Pokud potřebujete opravit něco na vaší Škodovce, pak doporučuji originální díly Škoda, které za docela přijatelnou cenu koupíte online z pohodlí domova třeba na https://www.cbdily.cz. Já si tam objednávám hodně dílů do firmy. Máme totiž ve vozovém parku přes 30 aut, a tak potřebujeme každý měsíc pár dílů objednávat. Jsme už docela velká firma.


Pepulín

neděle, 31. říjen 2021
23:20

To mne by daleko spíše více zajímalo, jak se opraví třeba takový kompresor. Protože my si jeden takový trochu jetý kompresor pořizovali a úplně stejný se dá pořídit zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]