Jak vyřezat dýni na Halloween?

2. říjen 2015 | 11:03

Přestože je u nás Halloween stále považován za čistě americký svátek, zejména mladé rodiny s dětmi s k němu rády připojují. Nedílnou součástí Halloweenu je také výzdoba v podobě svítících dýní, kterými obohatíte domácnost i zahradu před domem.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Historie Halloweenu

Před tím, než se pustíte do oslav Halloweena a přípravy svítící dýně, je dobré se dozvědět něco o historii tohoto svátku, který se slaví vždy poslední den v říjnu.

Historie Halloweenu sahá už do dob starověkých Keltů, kteří tímto svátkem uctívali své předky. Dá se přirovnat k našim Dušičkám. Keltové konec října oslavovali jako Den mezi světem mrtvých a živých, ale také jako přechod mezi létem a zimou.

Dnes se svátek slaví především v anglo-amerických zemích, zdaleka nejvíce v USA. Postupně si však získal oblibu i v jiných končinách, a to včetně České republiky. Provází jej karnevaly a další slavnosti, které jsou zaměřené především na děti. A právě jim nejvíce imponují svítící haloweenské dýně, jejichž výrobu si dnes představíme.

Postup výroby halloweenské dýně

Dýni dnes zcela běžně pořídíte v obchodech s potravinami. Ideální je zvolit spíše větší kus. Bude se vám s ním lépe pracovat. Dýně nemusí mít perfektní tvar. Jde koneckonců o to, aby výsledek vypadal hrůzostrašně.

Dýni si položte na stůl tak, aby její stopka byla v horní části. Poté odřízněte pomocí nože vrchní část tak, abyste do dýně mohli strčit celou ruku. Odříznutá část poslouží následně jako poklička.

Po odříznutí víka si vezměte lžíci a s její pomocí vydlabejte vnitřek dýně – semínka a dužinu. Vznikne tak dutý prostor uvnitř zeleniny. Vnitřek důkladně vyčistěte a zarovnejte.

Správná halloweenská dýně má mít nějaký motiv a tvar. V tomto směru se meze nekladou. Pokud nemáte dostatek představivosti, doporučuji navštívit internet, kde najdete spoustu nápadů a také již hotové šablony. Ty si jednoduše vytisknete na papír a obkreslíte tužkou na vnější část dýně. Poté motiv opatrně pomocí nože vyřežte. Dejte pozor na to, aby nedošlo k prasknutí slupky.

Při závěrečné úpravě dýni zvenku i vyříznutý motiv očistěte tak, aby vše působilo hezky.

Nyní už stačí pouze dovnitř dýně umístit zapálenou svíčku a na vrch vrátit pokličku (odříznutou horní část dýně).

Hallowenskou dýni pak umístěte třeba na zahradu před dům, na parapet oken či jen tak na stůl do bytu.

Co je potřeba

 • Větší dýně
 • Nůž
 • Lžíce
 • Šablona
 • Tužka
 • Svíčka
 • Jak dlouho to potrvá?

  Vyřezání jedné dýně a její úprava do halloweenské podoby vám zabere maximálně 15 – 20 minut času. Záleží na tom, jaký motiv budete vyřezávat a jak s finální podobou dýně pohrajete. Dá se totiž i různě nazdobit a „vyšperkovat“.

  Jaké budou náklady?

  Pro Halloween je ideální zvolit Maxi dýně. Jejich cena se pohybuje kolem 40 Kč/ kg. Kromě toho se dá použít také klasická dýně Hokkaido, její cena je asi 35 Kč/kilogram.

  Autor Roman Beneš

  Autor: Roman Beneš

  Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


  [Nahoru ↑]

  Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

  Linkuj.cz!

  Hodnocení

  Zatím nikdo nehodnotil


  Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

  Čtěte také...  Vložit komentář

  Napsat komentář
  Jméno:
  E-mail:
  Web:


  Komentáře

  Laverne

  čtvrtek, 4. duben 2019
  15:29

  Excellent way of explaining, and good piece of writing to take
  data about my presentation topic, which i am going to present in college.


  Kelle

  neděle, 7. duben 2019
  21:21

  That is very interesting, You're an excessively skilled blogger.
  I've joined your rss feed and look ahead to searching for extra
  of your wonderful post. Additionally, I've shared your site in my social networks


  Napsal: Kelle [Odpovědět]

  Adrianna

  pondělí, 8. duben 2019
  22:36

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like
  to write a little comment to support you.