Jak vyčistit akvárium?

17. duben 2015 | 11:07

Zkušení akvaristé dobře vědí, co je pro jejich rybičky nejlepší. V jednom y minulých článků jsem si nastínili, jak založit akvárium. Těm z vás, kteří se ale teprve chystají na pořízení domácího akvária, případně jej mají krátkou dobu, se jistě hodí pár rad, jak se o něj starat.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Proč čistit akvárium?

Čištění akvária, které zahrnuje několik bodů, je velmi důležité pro zdraví rybiček i rostlin, jež jsou jeho součástí. Pakliže na pravidelnou péči zanevřete, čeká vás dříve či později smutný pohled na mrtvé rybky a skomírající floru.

Postup čištění akvária

V první řadě si řekněme, že čištění akvária probíhá v několika fázích. V první řadě je nutné se postarat o výměnu vody, dále pak také o vyčištění filtru a čistících zařízení. Kromě toho je dobré čas od času odstraňovat řasy.

Péče o vodu

Výměna vody je velmi důležitá. Provádět byste ji měli minimálně jednou týdně. Platí přitom, že čím větší akvárium máte, tím se doba pro výměnu vody prodlužuje. Pokud však investujete do kvalitního filtru, výměnu vody nebude potřeba vykonávat tak často.

Výměna vody probíhá následovně:

Vezměte si odkalovací zvon a napojte jej na hadici. Její koncovou část pak vložte do prázdného kýble, případně třeba rovnou do vany, máte-li ji v dostatečné blízkosti.

Do zvonu pak pomocí úst nasajte vodu. Pakliže začne vytékat do kýble, je vše v pořádku a můžete začít vysávat kaly ze dna akvária. Spolu s kalem a nečistotami byste měli odsát asi třetinu množství vody, které se v akváriu nachází. Chybějící vodu pak po dokončení práce opatrně dolijte tak, aby nedošlo k přílišnému zčeření vody. Doporučuji vlévat vodu v pokojové teplotě, nesmí být příliš studená a už vůbec ne horká.

Odstranění řas

Součástí péče o akvárium je  také odstraňování usazených řas. Nejlépe to provedete pomocí stěrky. Při stírání řas ze skla buďte opatrní, aby zbytečně nedošlo k jeho poškrábání. Řasy se pak odsají spolu s ostatním kalem přes odkalovací zvon do kýble a odpadu.

Vyčištění filtru

Je důležité, abyste filtr čistili zásadně ve chvíli, kdy je v akváriu „klid“. Rozhodně tak k tomuto úkonu není vhodné přistupovat v okamžiku, kdy provádíte odkalování a výměnu vody.

Při čištění filtru se soustřeďte především na jeho hadice, zkontrolujte případně také jeho vnitřní filtrační jednotku. Moderní filtry obsahují filtrační pěnu, která se dá velmi jednoduše vyčistit vypláchnutím. Nezapomeňte také na nasávací koš filtru. Jeho znečištění poznáte především tak, že je příliš nízký průtok filtru.

Absence fungujícího filtru může mít zásadní vliv na život v akváriu. Pokud je delší dobu mimo provoz, dochází k postupnému úhynu bakterií a tím pádem k narušení biologické rovnováhy.

Jak dlouho to potrvá?

Výměna vody, odstranění kalu a následné doplnění vody je otázkou na cca 30 minut. Důležitější je mít na paměti, že se musí provádět pravidelně. U malých akvárií do 50 litrů alespoň 1x týdně, u větších pak postačí 1x za 2 týdny.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Jak založit akvárium? Postup krok za krokem

Kdo z vás má doma akvárium s rybkami, ten jistě potvrdí, že už jen pohled na něj má uklidňující efekt. Proto vřele doporučuji zapřemýšlet o tom, zda byste si jej domů nepořídili i vy, kteří jej doposud nemáte. Výstavba domácího akvária pro rybičky je poměrně jednoduchou záležitostí.

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Matné nebo zašpiněné zrcadlo, skrz které již téměř není vidět, působí zejména v předsíni velmi nepěkně. Stejně tak vám bude vadit špinavé zrcadlo v koupelně. Jak tedy co nejlépe vyčistit zrcadlo tak, aby se znovu lesklo a mohli jste se v něm poznat?


Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Kotle na tuhá paliva patří k nejvyužívanějším spotřebičům, kterými se topí v českých domácnostech. Existuje celá řada produktů různé kvality a parametrů. V zásadě však platí, že je třeba je čas od času vyčistit. Nemine to nikoho z vás, kdo kotel na dřevo či uhlí používá.

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a …




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!