Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

13. říjen 2014 | 12:07

Začaly se vám na stěnách domu tvořit vlhké mapy a nevíte, co s tím? Pak pomůže jedině sanace zdiva. Vlhkost je třeba odstranit co nejdříve, v opačném případě může mít její výskyt neblahé důsledky, a to nejen na stav objektu, ale také na vaše zdraví.

Reklama
Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilouJak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

V jednom z minulých článků jsme nastínili, jak vysušit vlhké zdivo bezkontaktním způsobem. Častějším ze způsobů, jak se zbavit nadbytečné vlhkosti, je ale sanace zdiva podřezáním pilou, řetězovou či lanovou.

 

 

Proč provádět sanaci zdiva?

Dají se najít minimálně 4 důvody, proč je třeba izolovat zdivo v okamžiku, kdy se na něm objeví fleky, které značí, že se ve zdi udržuje příliš vody.

Prvním důvodem je estetické hledisko. Vlhké zdivo totiž dříve či později začne i s omítkou opadávat, což naruší vzhled objektu. Je to typickým úkazem zejména u starších budov a objektů, které jsou neudržované a nacházejí se v blízkosti vodního zdroje.

Kromě estetického hlediska byste k opravě zdiva měli přistoupit i z důvodu zachování hodnoty vašeho domu. Je logické, že cena nemovitosti, jejíž zdi jsou opadané a oprýskané, jde rapidně dolů oproti stavu, kdy je vše v naprostém pořádku.

Sanace zdiva je velmi důležitá také z hlediska životnosti stavby. Pokud ji neprovedete včas, může dojít k ještě většímu narušení postižených míst a potažmo i konstrukce domu. Tím se výrazně zkrátí jeho životnost.

V neposlední řadě je třeba zmínit také zdravotní hledisko. Vlhkost neprospívá lidskému zdraví. Pokud bydlíte v domě, v němž se udržuje hodně vody, může to mít v dlouhodobějším horizontu za následek dýchací obtíže, zejména záněty horních cest dýchacích. Je to dáno tím, že vlhké prostředí vyhovuje plísním a bakteriím, které zde mají ideální podmínky pro šíření.

Výhody sanace zdiva

Sanací zdiva docílíte nejen okamžitého odstranění poškozených vlhkých míst, ale také zamezíte další tvorbě plísní a bakterií. Logicky pak snížíte riziko zdravotních problémů s dýchacími cestami.

Oprava zdiva přispěje také k prodloužení životnosti konstrukce domu. Zamezíte dalšímu rozpadu zdí a opadávání omítek. Bude to mít koneckonců pozitivní vliv i na interiéry vaší domácnosti, kdy nebude tolik trpět nábytek a další vybavení.

Sanace zdiva přináší i ekonomické výhody. Nejenže už po opravě nemusíte neustále nahazovat novou omítku, dojde také ke zlepšení izolačních vlastností zdiva. Díky tomu se sníží náklady na vytápění objektu.

Postupy sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Na podřezání zdiva, které je jedním z nejúčinnějších řešení v případě, že jde o cihlový dům, se dají použít 2 typy pil – řetězová a lanová. Postupy prací jsou následující:

Podřezávání zdiva řetězovou pilou

Na začátku odstraňte omítku a zdivo v rovině řezu, a to v pravidelných spárách až na vápennou maltu. Omítku otlučete obyčejným kladivem. Podklad následně upravte tak, aby byl rovný a stroj do něj mohl zajet.

Zeď prořízněte do délky asi 1 metru a spáru vyčistěte. Do vzniklé drážky pak vložte izolační fólii. Do zdiva následně zajistěte plastovými klíny a pak pokračujte v prořezávání. Jednotlivé izolační desky se musí vzájemně překrývat. Jakmile je izolování hotovo, vyplňte vzniklé spáry cementovou směsí.

Co je potřeba

  • Řetězová pila
  • Izolační materiál – fólie
  • Plastové klíny
  • Cementová směs
  • Kladivo

Podřezávání zdiva lanovou pilou

Druhou možností je využití diamantové lanové pily. S ní je možné řezat zdi nejen z cihel, ale například i z kamene či betonu. Princip je v zásadě stejný jako v případě použití řetězové pily. Rozdíl spočívá v tom, že řezy zde můžete provádět různými směry – svisle, šikmo i vodorovně.

Co je potřeba

  • Lanová pila
  • Izolační materiál – fólie
  • Plastové klíny
  • Cementová směs
  • Kladivo

V okamžiku, kdy dokončíte izolaci zdiva, je vhodné provést ještě odstranění staré omítky a zeď nechat chvíli bez ní tak, aby došlo k postupnému uvolnění nahromaděné vlhkosti. Následně je třeba provést aplikaci sanační omítky, která pomůže „vytáhnout“ ze zdiva veškerou zbylou vlhkost a zároveň zabrání jejímu dalšímu pronikání do zdi.

Jak dlouho to potrvá?

Doba sanace zdiva je závislá na tom, jak velkou část objektu tímto způsobem budete rekonstruovat. Vzhledem k tomu, že je vhodné nechat zeď po podřezání a odstranění vlhké omítky chvilku vydýchat, dá se obecně říci, že práce zabere rozhodně déle nežli 1 den.

Jaké budou náklady?

Pokud si na sanační práce netroufáte sami, pak vězte, že si odborné firmy berou cca 2000 Kč za metr čtvereční půdorysné plochy zdi. Pustíte-li se do opravy zdiva sami, pak je nejnákladnější položkou pořízení pily. Nová řetězová pila se dá pořídit od cca 4.000 Kč výše, menší stroje lze koupit i levněji, doporučoval bych však vsadit hlavně na kvalitu přístroje.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit starou fasádu domu?

Jak opravit starou fasádu domu?

Netěší vás pohled na fasádu vašeho rodinného domu? Pak si pořiďte potřebné pomůcky a opravte si ji. Oprava fasády domu je vcelku rychlou a nijak zvlášť složitou záležitostí. Dům díky nové fasádě získá daleko lepší vzhled.

Jak vysušit vlhké zdivo?

Jak vysušit vlhké zdivo?

Máte starší dům a nemůžete se zbavit vlhkých stěn a zdiva? Nabízí se řešení, které je lehké co do provedení a hlavně trvalé!


Jak provést drenáž kolem domu?

Jak provést drenáž kolem domu?

Velkým problémem u staveb bývá přílišná vlhkost v jejich okolí. Voda se pak začíná postupně dostávat do zdiva domů, což má za následek snížení jeho kvality, tvorbu plísní a celkově snížení životnosti objektů. Jedním z účinných opatření, která můžete v případě, že vás trápí vlhká půda, je provedení d…

Jak připravit střechu domu před zimou?

Jak připravit střechu domu před zimou?

Střecha domu nejvíce trpí v zimě, kdy musí snášet tíhu napadaného sněhu a velké množství dešťových přeháněk. Proto je nesmírně důležité střechu domu před zimním obdobím důkladně zkontrolovat, zjistit případné nedostatky a odstranit je. Na co se zaměřit především? To vám prozradíme v tomto článku.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!