7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

1. říjen 2013 | 14:09

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají častým terčem zlodějů, kteří využívají toho, že je jejich majitelé nevyužívají.

Reklama
7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Postupy/přípravy

1. Voda a topení

Mnoho neplechy může v zimě udělat voda, pokud dostatečně nezajistíte přívody a odtoky. První věc, kterou proveďte, je vypnutí vody a topení. Zabráníte tak případnému vyplavení nemovitosti a poškození vnitřního vybavení.

Pokud se v celé chatařské oblasti na zimu voda vypíná, pak ji rovněž vypusťte z trubek. Mráz ji totiž může rozpínat a trubky či hadice pak snadno popraskají. Nezapomeňte ani na vodu v bojleru. Ten rovněž kompletně vypusťte.

Pokud vodu z některých spotřebičů či míst nelze vypustit, pomůžete si tak, že do ní nasypete sůl. Ta zabrání jejímu rychlému zamrzání.

2. Vypnutí elektřiny

Pokud chatu opouštíte na delší dobu, rozhodně vypněte elektřinu a vypojte všechny spotřebiče.

3. Úklid vnitřku

Při poslední návštěvě chaty proveďte závěrečný úklid domácnosti. Nábytek naleštěte a ochraňte přípravky proti prachu. Zároveň je vhodné větší kusy nábytku zahalit pod plachtu, igelit či hadry, ochrání je před prachem a špínou.

Důležitým bodem je také úschova peřin, které by mohly snadno navlhnout a zplesnivět. Je-li to možné, raději si je z chaty odvezte domů. Samotnou postel a matraci pak umístěte tak, aby do ní nemohli různí drobní živočichové (myši apod.).

Na zem naklaďte pasti na myši, případně i jedy na krysy, aby se vám zde tito škůdci během zimního období neproháněli.

4. Vnější zazimování

Před zimou zkontrolujte okapy, aby nebyly zanesené a mohla skrz ně odtékat voda ze střechy. Stejně tak se ujistěte, že střecha unese případné nánosy sněhu.

Okna chaty důkladně zajistěte okenicemi. Na komín je vhodné instalovat kryt, aby do něj nepršelo a nesněžilo.

5. Potraviny

Před opuštěním chaty se ujistěte, že ve spíži, v ledničce a ve skříních nemáte žádné netrvanlivé potraviny, které by se mohly za těch pár měsíců zkazit. Je nepříjemné, když se vrátíte na jaře, otevřete ledničku a vyvalí se na vás puch ze staré krabice od mléka apod.

6. Úschova oblečení

Oděvy a prádlo, které máte uložené v šatních skříních, může během zimy také trpět. Vadit jim budou zejména moli a také vlhkost. Proto do každé skříně vložte ochranné prostředky proti molům, do chaty pak instalujte pohlcovače vlhkosti.

7. Zabezpečení chaty

Kromě důkladného zavření okenic dbejte na to, abyste řádně zabezpečili vchody a další místa, skrz která by se dovnitř objektu mohli dostat zloději.

Je-li to možné, pak dejte vědět známým v okolí, aby se občas k chatě přišli podívat a zkontrolovali, zda v ní nebyli lupiči či bezdomovci. Na dveře rozhodně instalujte kvalitní zámek, případně i bezpečnostní mříž či jiné ochranné prvky.

Co je potřeba?

  • Pasti na myši
  • Přípravky proti prachu, vlhkosti
  • Prostředky proti molům
  • Kvalitní zámek a okenice

Jak dlouho to potrvá?

Zazimování chaty proveďte během posledního pobytu. V závislosti na velikosti objektu vám mohou veškeré přípravné práce zabrat klidně i celý den. Pokud zapojíte rodinu, půjde práce o poznání rychleji.

Jaké budou náklady?

Zajištění chaty před zimou je pro mnoho z vás jistě rutinní záležitostí. Před poslední návštěvou si ale raději objednejte kvalitní pasti na myši, které lze zakoupit od 20 Kč, přípravky k ošetření nábytku (Pronto stojí kolem 100 Kč), prostředky proti molům ( od 60 Kč).

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.

Jak připravit skleník na zimu?

Jak připravit skleník na zimu?

Nejen otevřenou zahradu je třeba připravit na zimu. Určité práce je potřeba vykonat také ve skleníku, a to zvláště tehdy, není-li vyhřívaný. Zazimování skleníku slouží zejména k tomu, aby se zde během zimy zbytečně nemnožily nejrůznější škůdci a také tu na jaře nebyly zbytky starých květin, zeleniny…


12 tipů, jak správně zazimovat bazén

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

Nastal podzim a s ním vás čekají i nezbytné práce na zahradě domu před tím, než teploty klesnou trvale k bodu mrazu. Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy řádně postarat.

Jak připravit motorku na sezonu?

Jak připravit motorku na sezonu?

Motorkáři už se nemohou dočkat na teplejší počasí, které jim umožní konečně osedlat své stroje a vyrazit na první jarní jízdy. Před tím, než ale vyjedete na silnici, je bezpodmínečně nutné provést servis motorky a zkontrolovat tak, zda je v pořádku. Na co vše se zaměřit? Dozvíte se v tomto článku.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Radek

středa, 16. červen 2021
20:25

Vzhledem k tomu, že jsme před rokem na jaře v době covidové, kdy nebylo v práci takřka do čeho "píchnout", postavili na naší chatě, kousek za Prahou u řeky Berounky, nový nerezový komín od firmy


Napsal: Radek [Odpovědět]