Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

23. duben 2013 | 00:27

Chcete, aby místnosti vašeho domova nebo pracovny zkrášlovala noblesní rostlina? Taková, která bude pěkná na pohled a přitom vcelku nenáročná na pěstování? Možná se inspirujete zde...

Reklama
Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?Pěstování orchidejí Phalaenopsis: Jak na to?

Tou zmiňovanou rostlinou je totiž orchidea  phalaenopsis. Pro svůj vzhled a nenáročnost je stále oblíbenější.

Pokud o ni správně pečujeme, kvete hojně po celý rok, to růžovými, bílými nebo třeba fialovými květy.

Postup pěstování

Ačkoliv kvete po celý rok, v zimě a v létě prochází její květenství relativním útlumem. V té době je schopna růst i v celkem málo osluněném místě.

Přesazování

To provádíme až po odkvětu rostliny. Nejprve květině zastřihneme odkvetlý stvol nad takzvaným spícím očkem. Poté vysypeme z květníku starý substrát, ve kterém dosud rostlinka rostla.

Zkontrolujeme kořeny rostliny a případně odstraníme odumřelé části. Do průhledného květináče (má ráda světlo dopadající na kořeny) nasypeme asi do poloviny jeho obsahu piniovou kůru, do níž vložíme orchidej, zbývající část zasypeme opět piniovou kůrou.

Rostlinu dostatečně usadíme, sklepeme  poté zalijeme. To provádíme asi 2-3 týdně. Rostlina ale nesmí stát ve vodě! Vhodné je ji prolít a nechat odkapat, nebo je dobré i rosení.

Hnojení

1x za tři týdny je třeba rostlinu pohnojit, a to běžným hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny. Postačí 5 cl hnojiva, které vlijeme do misky s vodou, rozmícháme a rostlinu zalijeme. Hnojení provádíme po celou vegetační dobu květiny, jen v zimním období nikoliv.

Přezimování

Pro období přezimování orchideje volíme místnost s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a teplotou alespoň 22 stupňů. Rostlinu můžeme v květináči usadit do větší misky s vodou, ta vytvoří onu vlhkost. Orchidej každý den rosíme, a to po celé délce každého listu.

Co potřebujeme k pěstování?

  • sazenici rostliny (v tomto případě orchidej)
  • průhledný květináč
  • misku na vodu pod květináč
  • misku na rozmíchání hnojiva
  • hnojivo pro pokojové kvetoucí rostliny
  • odměrku na hnojivo
  • piniovou kůru
  • nůžky na zastřihnutí stvolu
  • vodu a rozprašovač na rosení

Jak nákladné je pěstování?

Cena sazenice je přibližně 390 Kč. Průhledný květináč pořídíte za cca 25 Kč. Záleží na průměru květináče. Miska na vodu pod květináč stojí cca 12 Kč při průměru 22 cm.

Cena hnojiva pro běžné pokojové kvetoucí rostliny se pohybuje kolem 38 Kč za 500 ml v balení. Piniová kůra vás vyjde na cca 68 Kč za 20 l.

Celkové náklady jsou přibližně 530 Kč.

Video o pěstování:


Autor Monika Tůmová

Autor: Monika Tůmová

Momentálně maminka na rodičovské dovolené se třemi dětmi. Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak na výsev a pěstování kedluben?

Jak na výsev a pěstování kedluben?

Pěstování kedluben je v našich končinách u drobných zahrádkářů velmi oblíbenou činností. Kedlubny jsou zeleninou, která je velmi zdravá, neboť obsahuje velké množství důležitých vitamínů. Pěstovat se dá prakticky po celý rok, záleží však na tom, jakou odrůdu zvolíte.

Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

Jak vypěstovat zeleninu v bytě? Tipy na domácí pěstování

Nakupování zeleniny v obchodech vás vyjde dráž než ve chvíli, kdy si ji vypěstujete sami doma. K tomu přitom nepotřebujete mít velkou zahradu či skleník. Některé druhy zeleniny hravě vypěstujete i v obyčejném panelovém domě. Stačí vědět, jak na to, jaké podmínky jednotlivé druhy vyžadují.


Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Jak pěstovat česnek? + účinky česneku

Není nad pravý český česnek, který sklidíte přímo ze své zahrádky. Tuzemské obchody a supermarkety jsou v posledních letech doslova zavaleny levným čínským česnekem, který ale zdaleka není tak silný, tomu českému se zkrátka nevyrovná. Pěstování česneku je přitom poměrně nenáročné, takže jej na zahrá…

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Jak pěstovat rakytník? + Využití plodů

Rakytník řešetlákový se stal populárním keřem, který si mnozí zahrádkáři vysazují na svých zahrádkách. Jde o rostlinu, jejíž pěstování není nijak náročné. Jde o keř, který nejen zkrášlí vaši zahradu, ale zároveň vám při správném pěstování dá i plody, které se dají konzumovat. Mají vysoký obsah vitam…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Denisa

středa, 7. červenec 2021
20:00

Orchideje jsou nádherné. Také mi doma dvě kvetou, ale na růže nemají. Škoda, že ještě nevypěstovali takovou, která by kvetla stejně dlouho jako orchideje :-) . Já si je čas od času objednám skrz službu rozvoz květin a vždycky mě mrzí, když je musím zhruba po deseti dnech vyhodit.


Napsal: Denisa [Odpovědět]