Jak oplotit zahradu a dům

3. květen 2017 | 12:29

Na jaře často řešíme oplocení domu a zahrady. Zorientovat se v nabídce plotů, pletiv či zděných variant a živých plotů není jednoduché.

Reklama
Pořiďte si plot podle svých představ.Pořiďte si plot podle svých představ.

Jaké jsou možnosti oplocení

  • pletivo - je nejlevnější variantou, jak oplotit svůj dům či zahradu. Tyto zapletené dráty se hodí i do náročnějšího terénu.
  • svařované pletivo - je mnohem kvalitnější, síť odolává vyšší zátěži, nezadržuje dešťovou vodu. Jeho delší životnost jistě také uvítáte.
  • gabiony - svařované sítě se vyplní kamením. Využívají se jako ploty, zídky nebo jako ozdobný prvek na zahradě.
  • betonový plot - nabízí skutečnou ochranu proti zvědavým sousedům. Postavit ji můžete až do výšky 2,5 m.
  • dřevěný plot - vybrat si můžete z mnoha variant. Je náročnější na údržbu, vyžaduje pravidelný nátěr. Velmi dekorativní řešení.

Dřevěné ploty vs. drátěné

Dřevěný plot bude ve vaší zahradě zajímavým prvkem. Dřevo lze sestavit vertikálně nebo horizontálně, vždy bude vypadat velmi atraktivně. Dřevěné ploty jsou poměrně finančně nákladné na pořízení, navíc je dřevo potřeba pravidelně udržovat. Drátěný plot je rychlá a levná varianta. Zvlněný drát nezadržuje dešťovou vodu a je naprosto nenáročný na údržbu. Drátěný plot je oproti dřevěnému méně finančně nákladný.

Živý vs. umělý plot

Existuje celá řada rostlin, dřevin a keřů, ze kterých je možné vybudovat živý plot. Živý plot je potřeba řádně zastřihovat a pečovat o něj. Využít můžete rychle rostoucí dřeviny či popínavé rostliny. Tradiční jsou u nás túje, buxus, ptačí zob a další. V případě, že nemáte čas pravidelně stromky či keře zastřihávat a chcete mít plot vyrostlý rychle, pak můžete vyzkoušet umělý živý plot se stíněním. Poslouží jako dokonalá ochrana nejen v zahradě, ale i na terasách a balkonech. Hodí se také k zastínění pergol a altánů. Obrovskou výhodou je, že skutečně nemusíte čekat dlouhé měsíce a plot máte k dispozici za malou chvíli. Nabídne vám potřebné soukromí, dokonalý stín a od originálních živých plotů je k nerozeznání. Tento umělý živý plot nemusíte nijak složitě udržovat. Náklady na jeho pořízení nejsou vysoké.

Plastové síťoviny

Využít lze také různé síťoviny k oplocení zahrad. Jednou z variant jsou například plastové síťoviny, které se hodí na vytvoření obory, ohrady pro zvířata nebo do králíkáren a voliér. Vybrat si můžete z mnoha variant podle hustoty jednotlivých ok. Poslouží také jako ochrana balkonu nebo jako síť proti větru. Díky svému vzhledu může v zahradě působit dekorativně. Vybrat si můžete z mnoha barevných variant, nejčastěji se používá zelená či stříbrná barva. Plastové síťoviny se používají také do větracích a ventilačních šachet jako ochranné mřížky.

[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Nápady a vychytávky na zahradu

Nápady a vychytávky na zahradu

Rádi pracujete na zahrádce? Pomocí mnoha vychytávek si můžete značně ulehčit práci. Vybrat si můžete z celé řady nápadů a vychytávek, které vám pomohou při různých činnostech na zahradě i při její výzdobě.

Elektrická drtička větví pro vaši zahradu

Elektrická drtička větví pro vaši zahradu

Drtička větví je velmi užitečným nástrojem, který se hodí při úklidu zahrady. Je určena především na drcení menších větví, výkonnější typy strojů si však dokážou poradit i s většími kusy zahradního odpadu.


5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.

5 tipů, jak dětem zajistit zdravou zábavu

5 tipů, jak dětem zajistit zdravou zábavu

O tom, že si každé dítě rádo hraje, netřeba pochybovat. Máte-li před domem vlastní zahradu, proč ji nevyužít jako prostor, kde si vaše děti budou moci během dne hrát? V tomto článku vám přinášíme 5 tipů, jak dětem zajistit zdravou a bezpečnou zábavu.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Fany

pondělí, 10. květen 2021
22:28

Pěkný den ve spolek. Měl bych jeden dotaz. Budeme dělat oplocení zahrady na chatě. Již jsem se rozhodl pro pletivo. Je to nejlevnější varianta a řekl bych že asi i nejméně náročná. Jen se chci zeptat pokud tu je někdo kdo už oplocení pletivem dělal, možná to je blbý dotaz, ale jak jste řešili ukončení pletiva, např. uchycení na zeď? Musím si koupit konzole k uchycení pletiva (mám na mysli něco takového:


Napsal: Fany [Odpovědět]

Vojta

neděle, 13. červen 2021
07:14

My máme kolem zahrady železný plot, který jsem sám vyrobil. Jsem totiž svářeč, takže svařit k sobě pár tyček a plocháčů, mi nedělá problém. Spousta lidí mi plot chválí, tak mi to dělá radost :-D . Svařování není těžké. Chce to jen cvik. Já to dělám už přes 20 let, tak jsem se za tu dobu už něco naučil :-) .


Napsal: Vojta [Odpovědět]

Kista

pondělí, 21. červen 2021
11:11

Pěknej článek, děkuji za něj. Ono taky hodně záleží na tom, kde člověk bydlí. My jsme na samotě u lesa, kde nepotřebujeme živé ploty (jako zástěnu pro soukromí). Řešili jsme to tak, že jsme nakoupili plot, banku a bránu u jednoho ocbhodu (


Napsal: Kista [Odpovědět]

Richard

pondělí, 20. září 2021
16:48

Jojo, tyto problémy jsem také zažil, když jsem se rozhodoval, jaký plot si nechám udělat kolem svého nově koupeného pozemku, kam jezdím karavanem. Nakonec jsem zvolil klasické pletivo s plotovými kulatými sloupky. To jsem tam nechal udělal a byl pokoj. Ono se sto totiž blbě přelézá, když nahoře necháte ostré špičky :D Takový betonový a dřeveny plot přelezete snadno, ale toto je již problém :)


Napsal: Richard [Odpovědět]