Jak nabrousit řetěz u motorové pily?

10. únor 2014 | 05:39

Při práci na zahradě jistě mnozí z vás využívají motorovou pilu. Pomocí ní prořezáváte a kácíte stromy, případně si připravujete dřevo na topení. Ani u kvalitní pily se ale nevyhnete tomu, že po čase dojde k otupení řetězu u pily. Je tak dobré vědět, jak se provádí jeho broušení a co vše je k tomu zapotřebí.

Reklama
Jak nabrousit řetěz u motorové pily?Jak nabrousit řetěz u motorové pily?

Proč ostřit řetěz?

Pakliže má motorová pila dobře posloužit, je dobře naostřený řetěz naprostou nutností. Kromě toho, že vám s kvalitně naostřeným řetězem půjde práce lépe od ruky, bude také mnohem bezpečnější.

Reklama

Naopak, pokud je řetěz tupý, může to způsobit nejen horší řezy, ale také velké vibrace motorové pily, což se mimo jiné projeví na jejím rychlejším opotřebování. Zejména to uškodí jejímu motoru.

Kdy je potřeba řetěz naostřit?

Důležité je vědět, kdy už je řetěz pily tupý. Poznáte to při práci, kdy se pila bude stále obtížněji zařezávat do dřeva. Při správném naostření na pilu během práce v podstatě nemusíte vyvíjet vůbec žádný tlak. V případě, že je řetěz již tupý, bude vás řezání stát mnohem větší námahu.

Postup broušení řetězu

Výběr pilníku a správný úhel

Při základní nabroušení řetězu si vezměte kulatý pilník. Zuby řetězu pak ostřete pod úhlem asi 30 stupňů. Nejlepším pilníkem na klasický řetěz motorové pily je v tomto případě ten, který má průměr 4 milimetry. Pokud by byl průměr pilníku větší, případně byste broušení prováděli pod větším úhlem, mohlo by dojít k poškození řetězu a jeho zubů.

Provádění tahů při broušení zubů

Broušení provádějte tak, že pilník nasadíte na hoblovací zub, zkontrolujete si úhel, zda je správný (poznáte jej podle rysky na vodítku) a začnete dělat tahy směrem od sebe, a to s využitím celé délky pilníku.

Tyto tahy proveďte vždy asi třikrát. Pokud je řetěz hodně tupý, proveďte tahů asi 5. Důležité je, abyste u všech zubů provedli stejný počet tahů. Zabráníte tak tomu, že by každý zub měl jinou velikost. To by negativně ovlivnilo následné řezání dřeva.

Ostření provádějte tak, že nejprve nabrousíte všechny zuby po jedné straně. Pak si pilu otočte a zuby obruste z druhé strany.

Co je potřeba

  • Kulatý pilník s vodítkem s ryskou

Jak dlouho to potrvá?

Broušení řetězu motorové pily není nijak složitým a zdlouhavým úkonem. Pokud si tento postup osaháte, zabere vám broušení maximálně pět minut času. Broušení řetězu je přitom nutné provádět jen asi jednou do roka, samozřejmě však záleží na tom, jak často s motorovou pilou pracujete.

Jaké budou náklady?

Základní pomůckou při broušení řetězu motorové pily je pilník s vodítkem. Ceny tohoto nástroje se v obchodech pohybují kolem 100 Kč. Důležité je zvolit pilník se správným průměrem.

Video

Na videu můžete shlédnout přesný postup broušení řetězu motorové pily s návodem, který jsem popsal výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.27 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Další z problémů, který se týká jízdního kola, se dotýká jeho velmi důležité součásti – řetězu. Při pravidelném užívání kola se občas stane, že řetěz nevydrží nápor a přetrhne se. Jeho oprava se pro nezkušeného laika může jevit jako náročný úkon, nicméně opak je pravou. Pokud u sebe budete mít nýtov…

Jak nabrousit keramický nůž?

Jak nabrousit keramický nůž?

Při zpracování potravin lze kromě klasických ocelových nožů používat také takzvané keramické nože. Jde o pomůcky, které jsou vyrobeny ze speciálního, velmi tvrdého materiálu – oxidu zirkoničitého. Díky tomu mají keramické nože velmi dlouhou životnost a zůstávají i po mnoha použitích dokonale ostré. …


Jak nabrousit sekyru?

Jak nabrousit sekyru?

Sekyra je nezbytným pomocníkem zejména v domácnostech, kde se topí dřívím. To je třeba před vložením do krbu nejprve nasekat na drobnější části. Dobře to však lze provést teprve tehdy, máme-li dostatečně ostrou sekyru.

Jak správně zazimovat motorku?

Jak správně zazimovat motorku?

S příchodem zimního období pro drtivou většinu motorkářů končí sezona. Své motorové miláčky pak odstavují do garáže či na jiné místo v domě. Aby během zimy motorka vydržela a pro příští rok byla opět plně funkční, je potřeba provést několik kroků, pomocí nichž ji zazimujete.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!