Vánoční dekorace: Výroba a návody, jak na to

13. prosinec 2013 | 13:03

Tipů a návodů, jak vyrobit vlastní vánoční dekorace, se dá nalézt ohromné množství. Díky tomu si můžete příjemně vyzdobit svoji domácnost, aniž byste zbytečně utráceli peníze za drahé kupované dekorace. V následujícím článku si představíme, jak probíhá výroba některých vánočních dekorací.

Reklama
Vánoční dekorace: Výroba a návody, jak na toVánoční dekorace: Výroba a návody, jak na to

Papírová hvězda

Papírové hvězdy jsou typem dekorací, které se dají využít mnoha způsoby. Hodí se do oken, na zdi, ale klidně i na samotný vánoční stromeček.

Z novinového papíru si udělejte roličku. Tu si rozměřte po zhruba 10 centimetrech na 5 dílků. Kde máte provedené označení, tak roli papíru ohýbejte postupně tak, až vám vznikne pěticípá hvězda. Její konce pak slepte pomocí lepidla na papír.

Aby papírová hvězda vypadala pěkně, použijte na přestříkání novinového papíru barvu ve spreji. Ideální je zlatá barva, použít však můžete samozřejmě i mnohé jiné barvy, které jsou typické pro Vánoce.

Existují i další varianty, jak vyrobit ozdoby z papíru, slámy nebo vizovického těsta.

Co je potřeba

 • Novinový papír
 • Lepidlo na papír
 • Provázek
 • Barva ve spreji
 • Nůžky

Dekorace z ovoce

Zajímavě působí také vánoční dekorace, které jednoduše vyrobíte ze sušeného ovoce. Dají se použít například jablka, pomeranče a citrony, ale i další druhy.

Zvolené ovoce vždy důkladně vysušte na topení. V případě pomeranče jej nakrájejte na plátky a položte na plech. Po vysušení je můžete jednoduše vyzdobit různými druhy koření, poskládat z nich nejrůznější tvary.

Další variantou je vytvoření dekorace přímo z celého kusu ovoce. Pokud si vezmete malý citron nebo pomeranč, můžete jej nechat ve slupce a z vrchní části vyzdobit dle libosti. Takováto dekorace pak může přijít třeba na sváteční stůl do obývacího pokoje, k zavěšení do okna apod.

Co je potřeba

 • Ovoce – sušené nebo čerstvé dle zvolené techniky

Dekorace z CD disku

Fajnšmekři mohou k výrobě vánoční dekorace využít třeba i staré cédéčko, které již nefunguje a bylo by na vyhození. Dá se z něj vyrobit kupříkladu vánoční svícen.

Postup je velmi jednoduchý. Vezměte svíčku v hliníkovém kalíšku a vyjměte ji z něj. Jedná se o klasické čajové svíčky v kalíšcích. Kalíšek postupně ohněte tak, abyste z něj vytvořily jakousi květinku. Pak jej přilepte do středu CD disku, nejlépe na tu stranu, která je nepotištěná.

Poté si vezměte kus papíru a z něj si vystřihněte libovolné vánoční motivy. Ty pak nalepte na CD disk v okolí kalíšku.

Ve finální fázi dejte do kalíšku tenkou svíčku. Aby dobře držela, nahřejte ji a do kalíšku nakapejte trochu vosku. Na ještě teplý vosk pak svíčku přidělejte.

Svícen je hotový a můžete jej použít jako dekoraci třeba do svého pokoje, do ložnice či obývacího pokoje.

Co je potřeba

 • Starý CD disk
 • Lepidlo
 • Papír
 • Nůžky
 • Čajové svíčky v hliníkovém kalíšku

Dekorace na sklo

O Vánocích je vhodné si připravit také nějaké dekorace na okna. Jednoduchou záležitostí je postup, kdy si vezmete nějakou vánoční šablonu (můžete ji snadno nalézt na internetu a vytisknout).

Šablonu pak vložíte do fólie, případně třeba desek na papír. Následně použijte konturovací barvu, s níž motiv obtáhnete a barvu necháte zaschnout.

Jakmile konturovací barva zaschne, vezměte si barvu na sklo (zakoupíte ji například v malířských potřebách) a vybarvěte s ní všechna políčka.

Až barva zaschne, vánoční dekorace sejměte z fólie a nalepte ji na okno.

Dekorace na sklo bez problémů vydrží po celé období Vánoc.

Co je potřeba

 • Barva na sklo
 • Šablona
 • Desky na papír nebo fólie
 • Konturovací barva

Jak dlouho to potrvá?

Výroba vánočních dekorací dle výše uvedených postupů vám zabere vždy maximálně několik desítek minut. Jde o velmi jednoduché postupy, které zvládnou i méně zruční jedinci či děti.

Jaké budou náklady?

Velkou předností domácí výroby vánočních dekorací je to, že zde nejsou prakticky žádné vysoké náklady. Obvykle vás realizace dekorací vyjde řádově maximálně na desítky korun.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.1 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zavařit jahody? Výroba jahodového kompotu a marmelády

Jak zavařit jahody? Výroba jahodového kompotu a marmelády

Máte rádi jahodový kompot nebo marmeládu a rádi byste si vyrobili vlastní z čerstvě nasbíraných plodů? V dnešním článku vám představím několik návodů, jak zavařit jahody a udělat z nich lahodný kompot nebo marmeládu.

Jak ozdobit vánoční stůl?

Jak ozdobit vánoční stůl?

Ke správné atmosféře o vánočních svátcích je potřeba si dát záležet také na tom, jak hezky vyzdobíte vánoční stůl. Nemám tím na mysli jen to, co se na stole objeví za jídla, ale především to, jak bude stůl vypadat na pohled. Vánoce jsou svátečním časem a podle toho by také měl stůl vypadat.


Jak vyrobit stojánek na vánoční stromek

Jak vyrobit stojánek na vánoční stromek

Vánoce jsou takřka za dveřmi a spolu s tím se blíží doba, kdy budete strojit vánoční stromeček. Abyste jej však mohli umístit do pokoje, je zapotřebí mít připravený stojan, do něhož stromek před ozdobením upevníte. Výroba stojánku na vánoční stromek je velmi jednoduchá. Zaměříme se na výrobu dřevěné…

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací, která obohacuje nejednu domácnost. Tato rostlinka, která má původ v Mexiku, však vyžaduje určitou péči, jinak vám rychle uschne a opadá. Kdo by pak chtěl mít doma o Vánocích květinu, která bude mít namísto krásných červených a zelených listů je oschlé lupeny?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!