Jak vyřezat dýni na Halloween?

2. říjen 2015 | 11:03

Přestože je u nás Halloween stále považován za čistě americký svátek, zejména mladé rodiny s dětmi s k němu rády připojují. Nedílnou součástí Halloweenu je také výzdoba v podobě svítících dýní, kterými obohatíte domácnost i zahradu před domem.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Historie Halloweenu

Před tím, než se pustíte do oslav Halloweena a přípravy svítící dýně, je dobré se dozvědět něco o historii tohoto svátku, který se slaví vždy poslední den v říjnu.

Historie Halloweenu sahá už do dob starověkých Keltů, kteří tímto svátkem uctívali své předky. Dá se přirovnat k našim Dušičkám. Keltové konec října oslavovali jako Den mezi světem mrtvých a živých, ale také jako přechod mezi létem a zimou.

Dnes se svátek slaví především v anglo-amerických zemích, zdaleka nejvíce v USA. Postupně si však získal oblibu i v jiných končinách, a to včetně České republiky. Provází jej karnevaly a další slavnosti, které jsou zaměřené především na děti. A právě jim nejvíce imponují svítící haloweenské dýně, jejichž výrobu si dnes představíme.

Postup výroby halloweenské dýně

Dýni dnes zcela běžně pořídíte v obchodech s potravinami. Ideální je zvolit spíše větší kus. Bude se vám s ním lépe pracovat. Dýně nemusí mít perfektní tvar. Jde koneckonců o to, aby výsledek vypadal hrůzostrašně.

Dýni si položte na stůl tak, aby její stopka byla v horní části. Poté odřízněte pomocí nože vrchní část tak, abyste do dýně mohli strčit celou ruku. Odříznutá část poslouží následně jako poklička.

Po odříznutí víka si vezměte lžíci a s její pomocí vydlabejte vnitřek dýně – semínka a dužinu. Vznikne tak dutý prostor uvnitř zeleniny. Vnitřek důkladně vyčistěte a zarovnejte.

Správná halloweenská dýně má mít nějaký motiv a tvar. V tomto směru se meze nekladou. Pokud nemáte dostatek představivosti, doporučuji navštívit internet, kde najdete spoustu nápadů a také již hotové šablony. Ty si jednoduše vytisknete na papír a obkreslíte tužkou na vnější část dýně. Poté motiv opatrně pomocí nože vyřežte. Dejte pozor na to, aby nedošlo k prasknutí slupky.

Při závěrečné úpravě dýni zvenku i vyříznutý motiv očistěte tak, aby vše působilo hezky.

Nyní už stačí pouze dovnitř dýně umístit zapálenou svíčku a na vrch vrátit pokličku (odříznutou horní část dýně).

Hallowenskou dýni pak umístěte třeba na zahradu před dům, na parapet oken či jen tak na stůl do bytu.

Co je potřeba

 • Větší dýně
 • Nůž
 • Lžíce
 • Šablona
 • Tužka
 • Svíčka
 • Jak dlouho to potrvá?

  Vyřezání jedné dýně a její úprava do halloweenské podoby vám zabere maximálně 15 – 20 minut času. Záleží na tom, jaký motiv budete vyřezávat a jak s finální podobou dýně pohrajete. Dá se totiž i různě nazdobit a „vyšperkovat“.

  Jaké budou náklady?

  Pro Halloween je ideální zvolit Maxi dýně. Jejich cena se pohybuje kolem 40 Kč/ kg. Kromě toho se dá použít také klasická dýně Hokkaido, její cena je asi 35 Kč/kilogram.

  Autor Roman Beneš

  Autor: Roman Beneš

  Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


  [Nahoru ↑]

  Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

  Linkuj.cz!

  Hodnocení

  1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


  Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

  Čtěte také...  Vložit komentář

  Napsat komentář
  Jméno:
  E-mail:
  Web:


  Komentáře

  Martina

  úterý, 5. říjen 2021
  15:37

  AHoj, my jsme s dětma taky vyřezávali dýně, ale ono je potřeba mít na to správný nůž. Ideálně kratší a mírně zahnutý. Například tady na tomto webu je to popsané s jakým nožem se co dobře dělá


  Napsal: Martina [Odpovědět]

  Martina

  úterý, 5. říjen 2021
  15:39


  Martina

  úterý, 5. říjen 2021
  15:42

  to Martina: