Jak vyčistit objektiv u fotoaparátu + video

3. únor 2014 | 15:54

Milovníci fotografování jistě tuší, jak správně pečovat o fotografické přístroje. Dnešní moderní fotoaparáty jsou nejen velmi výkonné, ale také dostatečně odolné vůči poškození. Přesto je dobré se čas od času zaměřit na jejich vyčištění. Jednou z nejdůležitějších součástí je objektiv fotoaparátu. Abyste mohli udělat kvalitní snímky, je potřeba, aby byl objektiv bez škrábanců a čistý.

Reklama
Jak vyčistit objektiv u fotoaparátu + videoJak vyčistit objektiv u fotoaparátu + video

Postupy čištění

Objektiv kvalitního fotoaparátu není potřeba čistit nijak často. Když už na něm ale rozpoznáte nějaké usazeniny, které jsou na něm nafoukané a přilepené, doporučuji přeci jen přistoupit k odstranění těchto nánosů. Jedině tak pak bude váš pocit z focení dokonalý.

Čištění drobných usazenin

Pokud se objektiv fotoaparátu zanese větším množstvím prachových částic, stačí k jejich odstranění použít speciální štětec na optiku. Ten zakoupíte ve všech solidních prodejnách s fotografickými přístroji.

Důležité je, aby štětec neměl příliš ostré chlupy, které by eventuelně mohly optiku poškrábat. Prach jednoduše setřete jemnými pohyby. Kromě toho lze k odstranění jemných prachových částic použít také ofukovací balonek. I ten se dá pořídit v obchodech s fotoaparáty.

Čištění větších usazenin

Pokud k odstranění nečistot nepomohou výše uvedené pomůcky, použijte hadřík na optiku. Důležité je, aby byl jemný. Nečistoty z objektivu opatrně setřete. Používejte vždy pouze suchý hadřík, jinak by mohl být výsledek spíše ještě horší.

Jako alternativu k hadříku lze použít čistící papírky. Ty jsou vhodné na jedno použití.

Vyčištění od mastnoty

Kromě prachu se na objektivu v důsledku jeho častého používání či špatného zacházení a skladování může vyskytnout mastná skvrna. K jejímu odstranění použijte speciální roztok na čištění objektivu.

V něm namočte vatovou tyčinku a s její pomocí roztok naneste na zašpiněný objektiv. Nechte jej chvilku působit tak, aby došlo k rozpuštění mastnoty. Optiku pak přetřete suchým hadříkem, případně čistícím papírkem.

Co je potřeba

  • Štětec na optiku
  • Čistící hadřík (čistící papírek)
  • Roztok na čištění optiky
  • Vatová tyčinka

Jak dlouho to potrvá?

Vyčištění objektivu fotoaparátu vám zabere maximálně pět minut. Záleží samozřejmě na jeho velikosti a také stavu znečištění. Optiku není potřeba čistit často.

Zvláště tehdy, má-li objektiv ochranný filtr a také fotoaparát uchováváte v pouzdře ve chvíli, kdy jej nepoužíváte. Pokud o přístroj budete náležitě pečovat, nemusí se vás čištění objektivu prakticky vůbec týkat.

Jestliže už se do něj ale přeci jen pustíte, buďte opatrní. Nevhodný způsob čištění může mít za následek poškrábání objektivu, takže vlastně čištěním dosáhnete pravého opaku, než jste zamýšleli.

Jaké budou náklady?

Kvalitní štětce na optiku, které používají i profesionálové, lze v obchodech s fotoaparáty pořídit zhruba od 150 Kč. K čištění objektivu lze použít také speciální hadříky na optiku. Jejich ceny se pohybují od cca 130 Kč.

V případě většího znečištění, jako jsou mastnoty apod., se hodí použít roztok na optiku. Ten vás vyjde na zhruba 300 Kč. Cena není nízká, ovšem roztok vám vydrží po mnoho let.

Video:

Na videu si prohlédněte, jak detailně probíhá čištění objektivu fotoaparátu jednotlivými způsoby.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak na montáž rozetového kování? + video

Jak na montáž rozetového kování? + video

Rozetové kování je systémem, kdy je klika dveří oddělena od zámku. Oproti klasickému kování má tak dvě části. Jde o pěkný estetický prvek. Navíc jde rozetové kování a kliky pořídit v mnoha variantách a tvarech. Oblíbené jsou zejména hranaté rozety, stejně příjemně však působí i kulaté rozety. Třetím…

Jak si vyrobit razítko? + Video

Jak si vyrobit razítko? + Video

Chcete si orazítkovat svoje věci do školy či do práce, ale nehodláte za razítko utrácet zbytečné peníze? Je pravdou, že zhotovení razítek u profesionálních firem je poměrně drahé. Sice mohou být dokonalá, nicméně nač zbytečně utrácet, když jdou vyrobit i doma. Stačí k tomu opravdu málo. Podomácku vy…


4 kroky, jak složit napínací prostěradlo + video

4 kroky, jak složit napínací prostěradlo + video

Napínací prostěradlo je ideální ve chvíli, kdy se nechcete každé ráno probouzet a mít jej na některém místě shrnuté z postele. Díky gumě, která je zabudována na jeho okrajích po celém obvodě, se dá toto prostěradlo velmi snadno napnout na každý typ postele, aniž by z jejích krajů během noci sjelo. V…

Jak provést jarní řez meruněk? + Video

Jak provést jarní řez meruněk? + Video

Meruňky patří k nejoblíbenějším ovocným stromům. Jejich plody jsou mimořádně chutné a šťavnaté. Aby však strom nesl hodně plodů, je zapotřebí se o něj trochu starat. V tomto období je nejlepší čas na provedení jarního řezu.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!