Materiály pro stahování a organizaci kabeláže

21. říjen 2020 | 14:44

Visící kabely nejsou pouze nepříjemností, která se řeší v domácnostech a vně elektrických spotřebičů a zařízení. Mnohem závažnější problém tvoří v případě vedení uvnitř automatizovaných systémů, kde přináší různá rizika a nebezpečí zejména vyskytují-li se napříč běžnými vymezenými průchody zaměstnanců v infrastruktuře výrobního podniku, nebo přímo v pracovním prostoru zařízení s dynamickými prvky a pohyblivými součástmi.

Reklama
Materiály pro stahování a organizaci kabelážeMateriály pro stahování a organizaci kabeláže

V takovém případě je potřeba odpovídajícím způsobem kabeláž i vedení provozních kapalin dostatečným způsobem zajistit do kompaktních struktur, K tomuto účelu slouží drobné stahovací materiály, které jsou ve vhodných odstupech nasazovány (a uzamykány) na kabeláž. Tyto pokročilé produkty nahradily klasické textilní, které nejsou vhodné do každého prostředí a velmi rychle se opotřebovávají.

Materiály pro organizaci liniových systémů vedení

Systémy vedení slouží k přepravě různých látek (ale i nehmotných signálů) na delší vzdálenosti od zdrojového nebo řídicího objektu ke konečnému odběrovému prvku. K vedení energie, médií (provozních kapalin) nebo informací se užívá různě flexibilní kabeláže, kterou je nutné odpovídajícím způsobem zajistit proti poškození a současně integrovat do prostoru tak, aby netvořila překážku přesunu osob a zboží. Produkty, které slouží k organizaci a zajištění kabeláže vně pracovního prostoru zařízení jsou obvykle vyráběny z pevného, pružného a voděodolného materiálu, standardně se jedná o obalové tkaniny s odepínáním, elastické fixační fólie nebo stahovací pásky s pevným zámkem. V případě, že je potřeba dosáhnout většího a trvalejšího zajištění kabeláže, je možné aplikovat stahovací pásky kovové, které mají zpravidla nejen větší pevnost ale také životnost. Kovové stahovací pásky bývají vyrobeny z nerezové oceli, která je opatřená vhodnou povrchovou úpravou. Ke kovovým páskům náleží speciální příslušenství, které tvoří příchytky, držáky a upevňovací kolíky, které zajišťují pevné osazení na konstrukci a požadovanou stavitelnost na konkrétní průměr. Díky tomuto příslušenství je možné kabeláž upínat pevně k tělu zařízení.

Upevňování a vedení kabeláže uvnitř zařízení

Je-li kabeláž instalovaného technologického zařízení vedená vnitřními prostory stroje nebo po jeho vnější ploše, obvykle se jedná o tenčí svazky, které je kvůli nebezpečí porušení pohyblivými částmi nutné připevňovat na konstrukci bez přečnívajících kusů. V takovém případě se používá speciálních šroubovaných kovových spojek, anebo pásků s větší délkou, je-li možné jimi konstrukci obepnout. Spojky bývají vyrobeny z kovu s dobrou ohebností nebo v připravených kruhových průměrem, které se spínají šroubem osazovaným do připravených předvrtaných závitnic.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

4 kroky, jak složit napínací prostěradlo + video

4 kroky, jak složit napínací prostěradlo + video

Napínací prostěradlo je ideální ve chvíli, kdy se nechcete každé ráno probouzet a mít jej na některém místě shrnuté z postele. Díky gumě, která je zabudována na jeho okrajích po celém obvodě, se dá toto prostěradlo velmi snadno napnout na každý typ postele, aniž by z jejích krajů během noci sjelo. V…

TZ: Jak vybrat vhodný venkovní povrch a předejít zranění?

TZ: Jak vybrat vhodný venkovní povrch a předejít zranění?

Skoro třetina Čechů se v minulosti zranila kvůli nevhodnému povrchu kolem domu. Právě bezpečnost by měla být spolu s trvanlivostí jednou z nejdůležitějších vlastností u venkovních povrchů. To vyplývá z průzkumu společnosti TopStone, s.r.o., předního českého výrobce kamenných povrchů, a výzkumné agen…


Jak opravit prasklou židli?

Jak opravit prasklou židli?

Starší židle, kterou doma používáte již po dlouhá léta, nemusí být hned na vyhození, pokud dojde k jejímu prasknutí. Máte-li doma potřebné vybavení, můžete se směle pustit do její opravy. Ušetříte tak peníze, neboť nebudete muset kupovat novou židli, která by navíc nemusela ladit s ostatními židlemi…

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny

Jak zateplit a zabydlet podkroví? Zateplení pomocí desek z kamenné vlny

Užitný prostor v domě se dá zvětšit tím, že vytvoříte místnost v podkroví. Tento způsob rozšíření obytných prostor je dnes velmi využívaný. K tomu, abyste podkroví mohli využít k bydlení, je potřeba jej kvalitně zateplit. Dá se přitom využít několik materiálů. Moderním řešením je izolace pomocí dese…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Navrátil

úterý, 20. duben 2021
07:30

Tak tohle je přesnmě ta věc, kterou s klidem přenechám odborníkům. Já jsem nervák a vztekám se už jen při měnění zásuvky. Posledně jsem si na uklidnění dal i trochu cbd oleje, abych to vůbec vydýchal. Ty kabely vůbec nešly zpátky... A to nejsem úplný lempl, všechno to zvládám, jen na to prostě nemám nervy. :D


Napsal: Navrátil [Odpovědět]

Jakub

úterý, 8. červen 2021
16:07

Já jsem si na organizaci kabeláže pořídil z inzertního serveru


Napsal: Jakub [Odpovědět]

Pantáta Bezrouška

středa, 14. červenec 2021
16:48

Tak dlouho jsme doma řešili organizaci kabeláže, až jsem se naštval a pořídil přenosný reproduktor. Má to výhodu? Nepochybně. Když si chci pustit pod pergolou muziku v trochu lepší kvalitě, stačí dojít do obýváku a vzít si ho pod rameno. Navíc je to skvělé i na dovolenou, i když teda nejsem příznivce žádné veřejné produkce hudby.


Napsal: Pantáta Bezrouška [Odpovědět]

Kamilka Cizkova

pátek, 22. duben 2022
17:11

Ahoj, tak o tohle se u nás doma naštěstí stará můj manžel. Já elektronice vůbec nerozumím a on je zase elektro maniak... :D Dokonce si pořídil svojí 3D tiskárnu odsud:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]

Štístko

čtvrtek, 9. červen 2022
15:56

Jednou jsem viděl takové udělátko, které využívalo elektrické motory Bühler. Fungovalo to tak, že ten malý motor poháněl takový mechanismus, který z těch kabelů rovnou dělal svazky. Nutno dodat, že to není nikde komerčně k dostání, ale měl to jeden síťař, který k nám jezdil na správu serverů. Ono kdo byl někdy v serverovně tak ví, že pořádek v kabelech je asi to nejdůležitější. ;)


Napsal: Štístko [Odpovědět]

Piny

čtvrtek, 9. červen 2022
15:57

Jednou jsem viděl takové udělátko, které využívalo elektrické motory Bühler. Fungovalo to tak, že ten malý motor poháněl takový mechanismus, který z těch kabelů rovnou dělal svazky. Nutno dodat, že to není nikde komerčně k dostání, ale měl to jeden síťař, který k nám jezdil na správu serverů. Ono kdo byl někdy v serverovně tak ví, že pořádek v kabelech je asi to nejdůležitější. ;) to Štístko: to Štístko:

Dobrý den, to myslíte tyhle?


Napsal: Piny [Odpovědět] [Skrýt]

Magda

pátek, 19. srpen 2022
10:46

Dobrý den, doma jsme řešili také takový problém kabelizaci. Manžel to vyřešil tím, že jsi na internetu objednal zde


Napsal: Magda [Odpovědět]

Maru

pátek, 19. srpen 2022
10:47

Dobrý den, doma jsme řešili také takový problém kabelizaci. Manžel to vyřešil tím, že jsi na internetu objednal zde


Napsal: Maru [Odpovědět] [Skrýt]