Jak vytvořit sluneční hodiny na dům? Realizace svislých hodin na zeď

30. září 2013 | 13:15

Sluneční hodiny jsou velmi pěkným doplňkem, který může výrazně obohatit vzhled vašeho domu. Pokud chcete, aby byly plně funkční a dalo se podle nich orientovat, je potřeba při jejich realizaci hledět na několik věcí.

Reklama
Jak vytvořit sluneční hodiny na dům? Realizace svislých hodin na zeďJak vytvořit sluneční hodiny na dům? Realizace svislých hodin na zeď

Postup realizace

S největší pravděpodobností se pustíte do realizace svislých slunečních hodin, které najdou místo na zdi vašeho domu. Alternativou mohou být vodorovné hodiny, které se umisťují přímo na zem, případně na nějakou podložku, například kámen.

Reklama

Volba místa

Při realizaci svislých hodin si nejprve zvolte vhodné místo. Aby byly hodiny plně funkční, umístěte je ideálně na jižní stěnu objektu. Případně je možné zvolit zeď, která bude lehce orientována lehce na západ nebo na východ.

Pokud máte vybrané vhodné místo, přistupte k určení bodu, z něhož bude vycházet ukazatel času. Ten je možné zvolit prakticky libovolně. Jakmile toto místo označíte, spustíte z něj olovnici.

Ukazatel času

Podle ní pak načrtnete čáru. Ta označí polední přímku a ukazatel polední hodnoty. Samotný ukazatel času pak bude vždy s číselníkem v úhlu. Tento úhel se zjistí tak, že se odečte zeměpisná šířka, a to od 90 stupňů.

V tuto chvíli víte, kde je poledne. Pro začrtnutí dalších hodin musíte vždy vyčkat na celou hodinu. V momentě, kdy nastane například druhá hodina odpolední, zakreslíte polohu, kterou určí stín. Během 12 hodin tak zjistíte kompletní polohu čísel na vytvářených hodinách.

Upevnění ukazatele

Jakmile máte zakreslené všechny čísla, nastává chvíle pro upevnění ukazatele. Ten může tvořit obyčejná ocelová tyčka. Její délka bude závislá na celkové velikosti hodin. Do zdi vyvrtáte díru a pomocí malty do ní ukazatel upevníte. Zalomení tyče musí být v rovině stěny.

Jakmile máte výše uvedené práce hotové, lze přistoupit k samotnému ztvárnění hodin, čili jejich grafickému zpracování. Zde už se naplno může projevit vaše fantazie. Záleží jen na vás, jaký vzhled sluneční hodiny, jejich číselník a okolí budou mít.

Co je potřeba

  • Zjištění zeměpisné šířky
  • Zjištění času pravého poledne
  • Olovnice
  • Fixa na začrtnutí číslic a bodu, z něhož vychází ukazatel
  • Tyčka (ukazatel)
  • Malta
  • Malířské potřeby pro grafické zpracování hodin

Jak dlouho to potrvá?

Realizace svislých slunečních hodin potrvá minimálně dva dny. Je nutné přesně zanést jednotlivé číslice hodin, a to vždy v reálném čase. S dalším časem je potřeba počítat při grafickém ztvárnění slunečních hodin. Jednoduché motivy lze vytvořit klidně i do hodiny, náročnější umělecké zpracování však může být otázkou dnů.

Jaké budou náklady?

Cenové rozpětí realizace slunečních hodin je velké. Záleží hlavně na tom, jak pečlivě a za jakých materiálů provedete jejich grafické ztvárnění. Mohou být vytvořeny jako kovářská práce, což pak vyjde i na tisíce korun. Jednoduché malby, které nejspíše zvládnete sami, pak vyjdou maximálně na stovky korun.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Montáž sádrokartonu na strop má několik specifik. Při nedodržení správného postupu může dojít k tomu, že vzniklé dílo nebude dostatečně kvalitní, a to z technologického i estetického hlediska.

Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

Nejen v případě střechy, ale i u balkonu a terasy je zapotřebí provést hydroizolaci, která zajistí odolnost povrchu proti vodě. Ta tak nebude zatékat pod dlažbu a do konstrukce balkonu. Hydroizolace přispívá k delší životnosti stavby. Je ostatně důležitá pro všechny venkovní ploché povrchy domu.


Jak postavit a opravit střechu jednoduše a rychle?

Jak postavit a opravit střechu jednoduše a rychle?

Oprava střechy, případně její kompletní realizace je technicky náročnou záležitostí. Je proto celkem logické, že ne každý z vás je schopen realizaci provést svépomocí. Jak tedy opravit střechu tak, abyste se s tím nemuseli trápit? Zdaleka nejjednodušší je objednat si výstavbu střechy na klíč od prof…

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Jak pečovat o vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací, která obohacuje nejednu domácnost. Tato rostlinka, která má původ v Mexiku, však vyžaduje určitou péči, jinak vám rychle uschne a opadá. Kdo by pak chtěl mít doma o Vánocích květinu, která bude mít namísto krásných červených a zelených listů je oschlé lupeny?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

donlabuznik

pondělí, 30. listopad 2020
05:36

Zní to sice zajímavě, ale myslím, že sluneční hodiny moc praktické využití mít nebudou. Raději jsem si proto objednal z


Napsal: donlabuznik [Odpovědět]