Jak vyměnit vložku zámku – fabku?

23. květen 2014 | 09:00

Při ztrátě klíčů od bytu, což se bohužel čas od času přihodí většině z nás, je obvykle zapotřebí vyměnit vložku zámku. Jde zejména o bezpečnostní opatření. Nikdy totiž nevíte, u koho ztracené klíče skončí.

Reklama
Jak vyměnit vložku zámku – fabku?Jak vyměnit vložku zámku – fabku?

 

 

Jistota je jistota. Výměnou zámku zamezíte byť minimálnímu riziku, že váš dům navštíví zloděj, který bude mít ztracené klíče. Jak vyměnit vložku zámku? Pokud jde o klasickou fabku, pak vás nečeká nic těžkého ani časově zatěžujícího.

Postup výměny

Při výměně vložky zámku je nejprve důležité si uvědomit, o jaký druh v jejím případě vlastně jde. Zatímco klasická fabka jde totiž vyměnit velmi snadno svépomocí, nemusíte tak volat na pomoc zámečníky, v případě moderních bezpečnostních zámků si už nejspíše sami neporadíte, neboť ty jsou konstruovány mnohem důmyslněji a jejich výměna je daleko obtížnější. Následující návod se tedy týká zejména výměny fabky, respektive starších typů vložek.

1. krok: demontáž staré vložky

Nejprve je potřeba odmontovat starou vložku zámku. Postup je velmi jednoduchý. Stačí pouze povolit vruty, které se nacházejí v boční části vložky. Ty drží vložku ve dveřích.

Po odmontování vrutů sejměte štítek a vytáhněte kliku. Poté už lze celou vložku zcela vyjmout.

V případě, že ve dveřích používáte klasickou fabku, pak je postup trochu odlišný od výše uvedeného, jenž se používá hlavně pro zámky dozické. Zde totiž kromě povolení bočních šroubů, vytáhnutí štítku a kliky musíte ještě do zámku vložit klíč a pootočit jej o 45 stupňů směrem. Pak teprve zámek vytáhnete a následně vyjmete celou vložku.

2. krok: montáž nové vložky

Před tím, než se pustíte do montáže nové vložky zámku, zkontrolujte, zda je nová vložka stejná jako stará. Musí mít stejné rozměry tak, aby přesně zapadla do otvoru.

Pokud si při nákupu nové vložky nejste jisti, je asi nejlepším řešením vzít si starou vložku s sebou do obchodu. Prodejce vám poté pomůže vybrat novou vložku na základě srovnání s tou starou. Nezapomeňte také na to, že pokud měníte FABku, měli byste si zakoupit rovnou i nový štítek a kliku.

Montáž je prakticky opačným postupem demontáže.  Novou vložku vsunete do otvoru a upevníte vruty. Může se stát, že do díry nebude chtít zajet hladce. V tom případě se nebojte použít trocha síly a vložku do otvoru nasoukat třeba i pomocí kladívka, ideálně však gumové paličky.

U FABky pak vložte zámek do vložky, a to tak, že do něj nejprve vložíte klíč a pootočíte jej o 45 stupňů.

Pak už jen zbývá namontovat štítek s klikou, zašroubovat a je hotovo. Boční šrouby dotáhněte co nejvíce.

Abyste měli jistotu, že se vám práce povedla, je dobré zámek hned po montáži vyzkoušet. V případě, že dveře nepůjdou otevřít, případně se třeba zámek neotočí, pak celý postup zopakujte.

Co je potřeba

  • Inbusový klíč
  • Šroubovák
  • Nová vložka zámku, štítek, klika

Jak dlouho to potrvá?

Výměna vložky zámku je otázkou tak maximálně na 10 minut práce. Déle vám to rozhodně  nezabere. Opět ale zdůrazňuji, že mám na mysli výměnu klasické FABky a starších typů dozických zámků, nikoliv nové bezpečnostní zámky, které mají složitější konstrukci.

Jaké budou náklady?

FAB vložky se dají pořídit v cenových relacích již od cca 200 Kč, počítejte však spíše s vyššími náklady. Kvalitní FABky stojí klidně i kolem 1.000 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyměnit olej u auta?

Jak vyměnit olej u auta?

Čas od času je zapotřebí vyměnit olej v motoru u auta. Kvůli výměně nemusíte hned jezdit do servisu, zvládnete to hravě sami, stačí jen postupovat podle níže uvedených kroků. Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Výměnu byste tudíž neměli podceňovat, je nutné ji prov…

Jak vyměnit garážová vrata bez náročných stavebních úprav?

Jak vyměnit garážová vrata bez náročných stavebních úprav?

Potřebujete vyměnit dosluhující garážová vrata za nová, avšak nechcete provádět zbytečně složité stavební úpravy? Řešení tu je. Pořiďte si sekční typ vrat, který lze do vchodu garáže nainstalovat velmi jednoduše.


Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Nevyměnili jste si starý řidičský průkaz a nevíte, jak na to, případně, jestli vůbec váš řidičák musíte měnit? Pak vězte, že byste urychleně měli zajít na příslušný úřad, pokud vlastníte řidičský průkaz, který byl vydán do konce dubna rok 2004. Tyto řidičáky totiž pozbyly platnosti k poslednímu dni …

Jak vyměnit kazetu s tonerem v tiskárně?

Jak vyměnit kazetu s tonerem v tiskárně?

Výměna tonerové kazety je krokem, který vás nemine, pokud máte doma tiskárnu. Postup výměny závisí na typu tiskárny a kazety, nicméně je možné zvolit zhruba následující postup.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Buboun

pondělí, 30. listopad 2020
22:00

My jsme nedávno řešili také takovou malou opravu klíčů, ale nebyly to ty klasické fabky k domu, ale spíše k našemu autu. Nakonec se nám to vůbec nepodařilo vyřešit a tak jsme museli koupit nové ze stránek http://www.auto-klic24.cz a dokonce i jako vystřelovací klíč.


Petra

čtvrtek, 22. červenec 2021
08:42

Jednou se stalo sousedce, když byla nová v bytu, že jí nešlo odemknout. Byl to starší byt a odemykání a zamykání bylo na opačnou stranu. Tak dlouho jí to nešlo až se klíč v zámku zasekl. Naštěstí nám pomohl zámečník Mladá Boleslav Měla jsem s ním už v minulosti také zkušenost. Určitě doporučuji všem.


Napsal: Petra [Odpovědět]