Jak prodloužit životnost interiérových dveří
8. duben 2016 | 10:08Při výběru nových interiérových dveří si představujeme, jakou ozdobou budou pro náš byt či firmu, mnozí však při jejich pořizování už myslí také i na praktickou stránku věci – na vše, co je spojené s jejich používáním a údržbou, to jest na zachování jejich pěkného vzhledu co nejdéle.
Péče a údržba o povrch interiérových dveří se samozřejmě liší podle materiálu jejich povrchu, i když zásadní volba mezi vysokou odolností a estetikou či přírodním vzhledem dveří dnes již není nikterak drastická. Přírodní vzhled, který donedávna dokázala přinést jen dýha, což je vlastně tenká vrstva přírodního dřeva, dokáží dnes již napodobit i jiné povrchy. Většina současných používaných materiálů přináší kombinace, které spojují přírodní vzhled s větší či menší odolností vůči vnějším vlivům.
Výběr dveří je dobré provádět nejen podle estetického měřítka, ale také prakticky, s ohledem na členy rodiny – nejen jejich počet, ale i kdo v domácnosti žije, zda máme malé děti či domácí mazlíčky, jak velká je v bytě frekvence pohybu, jaký je celkový provoz a podobně a podle toho volit jejich materiál. V případě větší zátěže je dobré vybírat materiály, které budou lépe odolávat dětským hrám či zvířecím drápkům a podobně. V takových případech může být ideální volbou oblíbený CPL umělý povrch (ze střednětlakého laminátu), se zárukou pevnější výdrže a přitom s možností velkého výběru barevných odstínů včetně realistických textur dřeva.
Nejvíc náchylné povrchy k poškození jsou obyčejné fólie na levnějších dveřích, které vyžadují opatrnou péči. K jejich čistění by se neměly používat abrazivní látky, které povrch fólie mohou nenávratně narušit. K jejich šetrné údržbě a čištění je ideální použít jemně navlhčenou měkkou tkaninu.
Odolnějším materiálem před znečištěním či poškozením jsou lamináty – na údržbu laminovaného povrchu dveří, včetně dřevodekorů s 3D povrchy, stačí použít suchý nebo jemně vlhký hadřík, při větším znečistění lze použít roztok vody a saponátu.
Velkou péči potřebují interiérové dveře s dýhou na povrchu. Dýha si nás získá krásou a rozmanitostí – každý kus je totiž originál, na druhou stranu však není tento materiál jednoduchý na údržbu a časem může měnit svůj vzhled. Dýha je klasický přírodní dřevěný povrch a jako takový potřebuje velmi opatrné zacházení. Dřevo nemá rádo vodu, proto na otírání dýhovaných dveří určitě nepoužívejte větší množství vody, aby do nich nenasákla, stačí pouze trochu vlhký hadřík. Do vody na jejich mytí rozhodně nedávejte žádné saponáty, maximálně mýdlové čističe, které by dýhu neměly vysoušet.
Jak čistit a udržovat dveře - obecné zásady
-
Ať jde o jakýkoliv materiál, vždy je dobré, poptat se u výrobce nebo prodejce dveří, co je pro daný povrch vhodné.
-
Protože povrch moderních dveří je chráněn před prachem a běžným znečištěním, stačí na jejich údržbu ve většině případů jemný suchý nebo jen lehce navlhčený hadr. Nejlépe z mikrovlákna.
-
Důležité je nepoužívat agresivní čisticí prostředky na bázi chlóru. Na perfektní péči u dýhovaných typů je nejlepší použít speciální produkty k tomu určené.
-
Výplně z pískovaného nebo leptaného skla se čistí speciální pěnou a impregnací proti špinění, které se prodávají v drogeriích a sklenářstvích.
-
Pokud nechcete utrácet mnoho peněz za speciální značková čistidla, namíchejte si účinný a zároveň velmi šetrný čistič pro všechny typy dveří, ze směsi jedné čajové lžičky octa, jedné kapky tekutého mýdla a čtyř hrníčků teplé vody.
-
Při péči o interiérové dveře nezapomínejte ani na doplňky, jako jsou zámky a dveřní závěsy (panty). K oživení a vycídění oceli nebo mosazi existuje řada speciálních past a lešticích přípravků, ale také nejrůznější, v praxi osvědčené, domácí způsoby.
-
Použití hrubé síly v podobě ocelového kartáče se nedoporučuje. Povrch kliky či madla by se mohl nenávratně poškodit. Pokud se chcete přes nános koroze a nečistot dostat k původnímu hladkému a lesklému povrchu kovů či slitin, postupujte při čištění velmi opatrně.
Prostředky na údržbu
Pro kvalitní údržbu masivních a dýhovaných dveří jsou optimálním řešením tyto prostředky:
Mýdlový čistič
Určen je na dřevěné dveře, lze použít i na leptaná a pískovaná skla, všechny druhy nábytku, lakovaného i nelakovaného, na vnitřní i venkovní dřevěné parkety a obklady. Čištěné materiály jsou díky němu dokonale čisté bez jakýchkoliv šmouh. Nejen, že osvěží barvu dřeva, ale dřevo také díky němu příjemně voní čistotou. A jako bonus navíc mýdlové čističe přirozeně odpuzují prach, a tak odpadá nekonečná práce s prachovkou.
Leštěnka s akrylátem
Leštěnka s akrylátem zaručí dveřím dokonalý lesk a speciální příměsi, jako je například včelí vosk, vytvoří na dveřích tenký film, který je zároveň chrání před nečistotami.
Olej na zámky a závěsy
Zámky a závěsy můžete ochránit před korozí pomocí speciálních minerálních a silikonových olejů.
Komerční sdělení
-kar-
Autor: Redakce
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!