Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži? 6 tipů na ochranu kola proti krádeži
17. říjen 2013 | 05:29V posledních letech se značně rozrostla síť cyklistických stezek a tras. Češi tak stále častěji vyrážejí do města i do přírody na kolech. To sebou ovšem přináší také zvýšený počet krádeží. Zloději využívají nedostatečného zabezpečení kol. Jízdní kola přitom mají hodnotu i několika desítek tisíc a lidé přesto nejsou schopni investovat pár stovek korun do kvalitního zabezpečení svého majetku. znáte možnosti, jak ochránit své kolo před zcizením?
ReklamaMožnosti zabezpečení
1. Klasický zámek s řetězem
Nepříliš praktickou záležitostí je volba klasického zámku, kterým kolo upevníte do stojanu či k pevnému bodu pomocí řetězu. Zámky s řetězy jsou poměrně těžké a také zaberou dost místa při převozu. Pokud už zvolíte toto řešení, je potřeba mít opravdu pevný a silný řetěz, který nepůjde tak lehce přestřihnout štípačkami.
2. Zámky s elektronickými snímači
Jedná se o lankové zámky, které jsou navíc vybaveny elektronickým zařízením, jež vyluzuje zvuky ve chvíli, kdy je s nimi neoprávněně manipulováno. Zloděj se tak obvykle vystraší, upoutá na sebe pozornost a od kola raději uteče. Lanko zámku by mělo mít průměr minimálně 8 milimetrů, menší průměr lze snadno přestřihnout. Elektronické snímače fungují na mikrotužkové baterie.
3. Uzamykatelná vložka na stojan
V některých městech jsou k dispozici stojany na kola, ke kterým se dá kolo jednoduše připevnit pomocí uzamykatelné vložky. V tomto případě tedy kolo vložíte do stojanu a obemknete jej třmenem. Jeho uzávěr pak vložíte do zámku.
4. Vysokopevnostní řetěz
V současné době lze v obchodech zakoupit také speciální vysokopevnostní řetězy, které jsou vyrobeny ze zvlášť odolné oceli. Jejich překonání klasickými štípačkami prakticky nepřichází v úvahu. Je samozřejmě důležité zvolit také kvalitní zámek.
5. Neviditelný fix
Když už dojde k odcizení kola, může se stát, že jej objeví policisté a strážníci. Často je ale problém s identifikací kola, zda opravdu patří vám. V tomto případě pomůže, když si kolo označíte neviditelným fixem, který je vidět při přiložení UV lampy. Doporučuji tento způsob zkombinovat s výše uvedenými prvky.
6. Mikročip
Podobně jako neviditelný fix lze zvolit ještě důmyslnější mikročip. Pomocí něho dojde k označení kola. V čipu jsou zaznamenány informace o identifikačním čísle, případně další údaje. Je tak snadno dohádatelné, komu vlastně kolo patří.
Co je potřeba
- Kvalitní řetěz
- Pevný zámek
- Očipování či označení kola neviditelným fixem
Jaké budou náklady?
Zámky na kola lze pořídit v širokém cenovém rozpětí. Nejlevnější zámky s řetězy zakoupíte už od cca 100 Kč, doporučuji však zvolit kvalitnější varianty z oceli, které stojí kolem 1000 Kč. Mikročipy na kola pak pořídíte od 250 Kč výše.
Video
Ve videu se podívejte, jak snadno lze překonat nekvalitní zámky a řetězy na kola a jaké zámky byste měli používat.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
tp
úterý, 19. leden 201608:55
Dlouho jsem neviděl web s tak neužitečnými informacemi, jako tady, a články psanými tak evidentně horkou jehlou. Musel jsem proklikat pár stránek, abych si to ověřil, opravdu kvalitní práce
Napsal: tp [Odpovědět]