Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži? 6 tipů na ochranu kola proti krádeži

17. říjen 2013 | 05:29

V posledních letech se značně rozrostla síť cyklistických stezek a tras. Češi tak stále častěji vyrážejí do města i do přírody na kolech. To sebou ovšem přináší také zvýšený počet krádeží. Zloději využívají nedostatečného zabezpečení kol. Jízdní kola přitom mají hodnotu i několika desítek tisíc a lidé přesto nejsou schopni investovat pár stovek korun do kvalitního zabezpečení svého majetku. znáte možnosti, jak ochránit své kolo před zcizením?

Reklama
Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži? 6 tipů na ochranu kola proti krádežiJak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži? 6 tipů na ochranu kola proti krádeži

Možnosti zabezpečení

1. Klasický zámek s řetězem

Nepříliš praktickou záležitostí je volba klasického zámku, kterým kolo upevníte do stojanu či k pevnému bodu pomocí řetězu. Zámky s řetězy jsou poměrně těžké a také zaberou dost místa při převozu. Pokud už zvolíte toto řešení, je potřeba mít opravdu pevný a silný řetěz, který nepůjde tak lehce přestřihnout štípačkami.

2. Zámky s elektronickými snímači

Jedná se o lankové zámky, které jsou navíc vybaveny elektronickým zařízením, jež vyluzuje zvuky ve chvíli, kdy je s nimi neoprávněně manipulováno. Zloděj se tak obvykle vystraší, upoutá na sebe pozornost a od kola raději uteče. Lanko zámku by mělo mít průměr minimálně 8 milimetrů, menší průměr lze snadno přestřihnout. Elektronické snímače fungují na mikrotužkové baterie.

3. Uzamykatelná vložka na stojan

V některých městech jsou k dispozici stojany na kola, ke kterým se dá kolo jednoduše připevnit pomocí uzamykatelné vložky. V tomto případě tedy kolo vložíte do stojanu a obemknete jej třmenem. Jeho uzávěr pak vložíte do zámku.

4. Vysokopevnostní řetěz

V současné době lze v obchodech zakoupit také speciální vysokopevnostní řetězy, které jsou vyrobeny ze zvlášť odolné oceli. Jejich překonání klasickými štípačkami prakticky nepřichází v úvahu. Je samozřejmě důležité zvolit také kvalitní zámek.

5. Neviditelný fix

Když už dojde k odcizení kola, může se stát, že jej objeví policisté a strážníci. Často je ale problém s identifikací kola, zda opravdu patří vám. V tomto případě pomůže, když si kolo označíte neviditelným fixem, který je vidět při přiložení UV lampy. Doporučuji tento způsob zkombinovat s výše uvedenými prvky.

6. Mikročip

Podobně jako neviditelný fix lze zvolit ještě důmyslnější mikročip. Pomocí něho dojde k označení kola. V čipu jsou zaznamenány informace o identifikačním čísle, případně další údaje. Je tak snadno dohádatelné, komu vlastně kolo patří.

Co je potřeba

  • Kvalitní řetěz
  • Pevný zámek
  • Očipování či označení kola neviditelným fixem

Jaké budou náklady?

Zámky na kola lze pořídit v širokém cenovém rozpětí. Nejlevnější zámky s  řetězy zakoupíte už od cca 100 Kč, doporučuji však zvolit kvalitnější varianty z oceli, které stojí kolem 1000 Kč. Mikročipy na kola pak pořídíte od 250 Kč výše.

Video

Ve videu se podívejte, jak snadno lze překonat nekvalitní zámky a řetězy na kola a jaké zámky byste měli používat.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

2 zásadní tipy, jak ochránit zahrádku proti škůdcům

2 zásadní tipy, jak ochránit zahrádku proti škůdcům

Trápí vaši zahradu škůdci, jako jsou krtek, ptáci nebo lesní zvěř? I proti nim se dá účinně zahrada chránit.

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.


7 tipů jak zabezpečit dům nebo byt před dovolenou

7 tipů jak zabezpečit dům nebo byt před dovolenou

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte řádné zabezpečit svůj majetek. Byt nebo rodinný dům musí být zajištěn proti případným zlodějům. Ti rádi využívají situací, kdy jsou majitelé nemovitostí na několik týdnů mimo domov. Mají pak volné pole působnosti. Při nedostatečném zabezpečení bytu či domu jim …

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Každý řidič by měl být schopen si poradit s výměnou poškozeného kola. Součástí vybavení vozidla musí být krom jiného rezerva, která se dá použít v případě, že se některé z původních kol na vozidle porouchá, tedy například dojde k propíchnutí pneumatiky.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

tp

úterý, 19. leden 2016
08:55

Dlouho jsem neviděl web s tak neužitečnými informacemi, jako tady, a články psanými tak evidentně horkou jehlou. Musel jsem proklikat pár stránek, abych si to ověřil, opravdu kvalitní práce :D


Napsal: tp [Odpovědět]