Jak vyměnit garážová vrata bez náročných stavebních úprav?

29. srpen 2014 | 14:23

Potřebujete vyměnit dosluhující garážová vrata za nová, avšak nechcete provádět zbytečně složité stavební úpravy? Řešení tu je. Pořiďte si sekční typ vrat, který lze do vchodu garáže nainstalovat velmi jednoduše.

Reklama
Jak vyměnit garážová vrata bez náročných stavebních úprav?Jak vyměnit garážová vrata bez náročných stavebních úprav?

 

 

Výhody sekčních vrat

Sekční garážová vrata jsou moderním řešením. Jejich výhodou je nejen snadná instalace, kterou lze provést během několika desítek minut, ale přináší i další pozitiva.

Především se hodí pro garáže, jejichž interiér je během zimních měsíců vytápěn. Jednotlivé sekce lamel jsou pevně spojeny a vyplněny izolační vrstvou. Také díky tomu, že pevně dosedají k zemi, neuniká skrz ně tak velké množství tepla jako například u starších výklopných vrat.

Další výhody sekčních vrat

 • Minimální nároky na volný prostor před garáží
 • Dlouhá životnost
 • Dobrá stabilita konstrukce
 • Možnost automatického a dálkového ovládání

Právě z těchto důvodů jsou sekční garážová vrata v posledních letech vůbec nejoblíbenějšími produkty. Lze je pořídit pro klasické garáže u rodinných domů, ale také pro průmyslové objekty.

Postup výměny garážových vrat

Zvolíte-li sekční garážová vrata, vyhnete se složitým stavebním úpravám. Instalace je snadná z toho důvodu, že jsou sekční vrata osazována na interiérové straně dveřního otvoru, zatímco starší typy je zapotřebí zasazovat do líce fasády.

Postup je následující:

 

 • Ze vchodu garáže odstraňte stará vrata. Vysaďte jejich křídla a odřežte všechny výstupky, které brání osazení nových vrat, a to včetně pantů. Zárubeň musí být zcela rovná.
 • Připravenou rovnou zárubeň překryjte rámem s přerušeným tepelným mostem. Ten ponese kolejnice pro sekce nově instalovaných vrat.
 • Do kolejnice namontujte sekce, poté k vratům připevněte pohon a je hotovo. Není potřeba nic složitě bourat, zazdívat díry a opravovat omítku v prostoru vjezdu do garáže.
 • Pokud jste si pořídili nová vrata s elektrickým pohonem, nemusíte se obávat ani složité elektroinstalace. Pohon stačí napojit pomocí kabelu do zásuvky. Tu je vhodné mít v těsné blízkosti dveří.

 

Při instalaci sekčních vrat mějte na paměti, že se zasouvají pod strop místnosti. Proto je tento typ vrat vhodný pouze pro garáže s vyšším stropem.

Co je potřeba

 • Vrtačka
 • Šroubovák
 • Rozbrušovací pila

Jak dlouho to potrvá?

Výměna starých garážových vrat za moderní sekční vám zabere maximálně 4 hodiny času, tedy zhruba jedno víkendové odpoledne.

Jaké budou náklady?

Sekční vrata jsou v porovnání se staršími typy výklopných a rolovacích vrat přeci jen trochu nákladnější. Je ale třeba zdůraznit, že mají delší životnost, takže se jejich nákup v konečném důsledku vlastně vyplatí.

Ceny kvalitních sekčních garážových vrat se dnes pohybují od cca 15.000 Kč.

Pro úpravu starého rámu budete potřebovat rozbrušovací pilu. Jejich cena se pohybuje od 8000 Kč výše. Pokud ji doma nemáte a nákup by se vám nevyplatil, protože byste pro ni nenašli častější využití, je možné si ji půjčit. Jednodenní pronájem vás vyjde maximálně na 400 – 500 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyměnit vložku zámku – fabku?

Jak vyměnit vložku zámku – fabku?

Při ztrátě klíčů od bytu, což se bohužel čas od času přihodí většině z nás, je obvykle zapotřebí vyměnit vložku zámku. Jde zejména o bezpečnostní opatření. Nikdy totiž nevíte, u koho ztracené klíče skončí.

Jak vyměnit olej u auta?

Jak vyměnit olej u auta?

Čas od času je zapotřebí vyměnit olej v motoru u auta. Kvůli výměně nemusíte hned jezdit do servisu, zvládnete to hravě sami, stačí jen postupovat podle níže uvedených kroků. Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Výměnu byste tudíž neměli podceňovat, je nutné ji prov…


TZ: Jak vyměnit starý eternit za novou ocelovou střechu

TZ: Jak vyměnit starý eternit za novou ocelovou střechu

Staré azbestocementové (eternitové) krytiny dodnes nalezneme na řadě střech rodinných domů, chat a chalup. V současnosti jsou často za hranicí své životnosti a díky zdraví škodlivému azbestu nevyhovují současným požadavkům na zdravé bydlení. Podívejte se na některá doporučení při rekonstrukci starýc…

Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Jak vyměnit řidičský průkaz? Výměna řidičáků je problémem, který nyní řeší tisíce řidičů

Nevyměnili jste si starý řidičský průkaz a nevíte, jak na to, případně, jestli vůbec váš řidičák musíte měnit? Pak vězte, že byste urychleně měli zajít na příslušný úřad, pokud vlastníte řidičský průkaz, který byl vydán do konce dubna rok 2004. Tyto řidičáky totiž pozbyly platnosti k poslednímu dni …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Navrátil

pátek, 14. květen 2021
09:29

Taky nás to čeká. Řekli jsme si, že by se nám hodilo dálkové ovládání vrat, takže budeme měnit celá vrata. Ono se to i hodí. Mají už dlouho po záruce a chce to trochu zmodernizovat. Pravděpodobně se nám nevyhne ani investice do nového motoru, protože si servis není jistý, že do něj půjde implementovat dálkový modul. Takže to bude asi pěkná pálka. Ale i tak se těšíme, že si ovladačem na dálku otevřeme vrata. :)


Napsal: Navrátil [Odpovědět]

Ludva

pátek, 25. únor 2022
19:45

Super článek, kterým se rozhodně nechám inspirovat! Manželka mě totiž po letech váhání konečně "dokopala" k tomu, abych v létě vyměnil stará a posprejovaná garážová vrata za nové a musím uznat, že je to dobrý nápad. Zjistím si ještě, jaká vrata bychom měli do našich rozměrů vjezdu vybrat a následně se na to vrhnu. Pracovní oblečení si vypůjčím z práce, používáme velice kvalitní produkty značky


Napsal: Ludva [Odpovědět]