Jak opravit kotoučovou brzdu u kola?

6. červenec 2013 | 10:34

Při převozu kola v automobilu může dojít ( v závislosti na způsobu převozu) k tomu, že bude nutné sejmout kolo z rámu. Často se však stane, že dojde omylem ke zmáčknutí kotoučové brzdy naprázdno. Důsledkem je, že se brzdové destičky dostanou k sobě a brzda poté nefunguje, kolo nejde zpět usadit. V tom případě je nutné opravit kotoučovou brzdu tak, aby bylo kolo opět plně funkční.

Reklama
Jak opravit kotoučovou brzdu u kola?Jak opravit kotoučovou brzdu u kola?

Postup opravy

Pokud jsou destičky vlivem zmáčknutí brzdy naprázdno u sebe, vezměte obyčejný kapesní nůž, případně jiný ostrý předmět, který máte u sebe a pomocí něj od sebe destičky velmi opatrně odsuňte. Při tomto procesu nesmí dojít k uvolnění kapaliny.

Poté, co mezi destičkami opět vznikne mezera, dá se do ní zpět nasadit kolo.

V následném kroku je nutné brzdu opět seřídit. Mezera mezi destičkami totiž může být větší, nežli je vhodné.

Zmáčkněte brzdu. Tím dojde ke srovnání páky. Dalším krokem je vystředění brzdového prasátka, které se provede tak, že se u něj povolí šrouby pomocí imbusu, zmáčkne se brzda a následně se šrouby opět utáhnou.

V posledním kroku stačí zkontrolovat, zda je mezera už v pořádku a je hotovo.

Co je potřeba k opravě

  • ostrý předmět ( kapesní nůž, kuchyňský nůž apod.)
  • imbus

Jak dlouho oprava potrvá?

Oprava kotoučové brzdy u kola je otázkou maximálně několika minut. Jedná se o jednoduchou záležitost, kterou zvládne opravdu každý.

Jaké budou náklady na opravu?

Náklady jsou prakticky nulové. Stačí mít k dispozici imbus a ostrý předmět, pomocí něhož odtáhneme destičky od sebe. Tyto věci má u sebe zpravidla každý, takže se dá říci, že oprava brzd je v tomto případě beznákladová.

Video

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Další z problémů, který se týká jízdního kola, se dotýká jeho velmi důležité součásti – řetězu. Při pravidelném užívání kola se občas stane, že řetěz nevydrží nápor a přetrhne se. Jeho oprava se pro nezkušeného laika může jevit jako náročný úkon, nicméně opak je pravou. Pokud u sebe budete mít nýtov…

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních…


Oprava jízdního kola: Jak zalepit píchlou duši?

Oprava jízdního kola: Jak zalepit píchlou duši?

Co budeme potřebovat na opravu píchlého kola? Kolik taková oprava bude stát? Podívejte se v našem přehledu, jak na to.

Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži? 6 tipů na ochranu kola proti krádeži

Jak zabezpečit jízdní kolo proti krádeži? 6 tipů na ochranu kola proti krádeži

V posledních letech se značně rozrostla síť cyklistických stezek a tras. Češi tak stále častěji vyrážejí do města i do přírody na kolech. To sebou ovšem přináší také zvýšený počet krádeží. Zloději využívají nedostatečného zabezpečení kol. Jízdní kola přitom mají hodnotu i několika desítek tisíc a li…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pepulín

neděle, 8. srpen 2021
23:04

Tak to je problém, který nás doma trápil také docela dost dlouho a vůbec jsme si nevěděli jak si s tímto pomoci... No a co se nám nejvíce vyplatilo, než řešit nějaké po domácku vyřešené výmysly, tak jsme si prostě z této stránky zde -


Napsal: Pepulín [Odpovědět]