Jak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálů

13. leden 2014 | 14:27

V zimním období dochází k namrzání chodníků, někdy se na nich navíc tvoří souvislá vrstva sněhu. Chůze po neupravovaném chodníku pak může činit značné problémy, nezřídka kdy je příčinou zranění, zejména zlomenin a podlitin poté, co uklouznete a doslova se po chodníku rozplácnete. Péče o chodníky před domem přitom není nikterak složitá, stačí použít vhodný posypový materiál.

Reklama
Jak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálůJak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálů

Význam posypu

Posypy chodníků a komunikací obecně jsou v zimě velmi důležité a nezbytné. Je potřeba zdůraznit, že každý majitel nemovitosti musí zajistit, aby byl chodník před jeho domem schůdný. To znamená, že jakmile začne mrznout a padat sníh, je nutné jej posypat a upravit tak, aby se na něm procházející lidé nepřizabili.

Posypových materiálů je dnes možné použít několik. Mají různou účinnost. Při výběru je tak nutné brát v potaz například to, jaké venku panují podmínky, zejména jaká je teplota.

Druhy posypů

Posypová sůl

Klasickým materiálem, který se používá pro úpravu zimních chodníků a komunikací, je u nás posypová sůl. Ta je oblíbená mimo jiné proto, že není drahá. V poslední době se ale od jejího používání pomalu ustupuje.

Je to dáno hned několika důvody. V první řadě zmíním, že posypová sůl není příliš ekologickým materiálem. To je také důvodem, proč ji dokonce některé obce a města zakazují použít. Ve svých vyhláškách jasně stanovují, že je posypová sůl nevhodným materiálem.

Posypová sůl škodí obuvi. Dochází k rychlejšímu poškození podrážek obuvi, která se dostane do kontaktu se solí. A to zdaleka není nejhorší věc. Daleko větší potíže může způsobit domácím miláčkům. Psi totiž nenosí obuv, kontakt se solí tak vyloženě škodí rovnou jejich tlapkám.

Posypová sůl je trnem v oku také mnoha ekologům. Jejím použitím ve větším rozsahu totiž může dojít k narušení spodních vod a půdy, ubližuje také zdraví stromů a dalšího porostu.

Posypová sůl navíc není vhodná a použitelná v momentě, kdy jsou teploty příliš nízké. Je účinná pouze při lehčích mrazech. Jakmile je teplota třeba již kolem minus 10 stupňů Celsia, sůl nepomůže.

V tom případě je klasickou sůl potřeba nahradit třeba chloridem vápenatým, který je účinný až do teplot kolem minus 35 stupňů Celsia. Je ale nutné sdělit, že chlorid vápenatý je o poznání dražší variantou.

Dále se používají tyto soli:

  • Chlorid hořečnatý
  • Síran amonný
  • Močovina
  • Chlorid draselný
  • Octan draselný

Zdrsňující posypy

Pro úpravu chodníku v zimě můžete využít také takzvané zdrsňující posypové materiály.

Typicky se jedná o tyto:

  • Štěrk
  • Písek
  • Piliny
  • Popel

Výše uvedené posypy jsou poměrně účinné ve chvíli, kdy na chodníku leží vrstva sněhu. Při kvalitním posypu zajistí, že po chodníku nebudete klouzat, cesta tak bude bezpečná. Výhodou je, že jsou tyto materiály oproti posypovým solím ekologicky šetrnější.

Nevýhodu lze naopak spatřovat v tom, že jakmile napadne nová vrstva sněhu, posyp pod ní zmizí a je potřeba jej provést znovu. Může se tak klidně stát, že takto budete sypat i několikrát za den.

Expandovaný jíl

V poslední době se dá jako posypový materiál pořídit také expandovaný jíl. Jedná se o ekologicky velmi šetrný materiál, který je navíc vysoce účinný. Jde vlastně o drcený jíl, který byl předtím vypálen za vysoké teploty. Je účinný i při relativně nízkých teplotách, zhruba do minus 15 stupňů Celsia.

Jak dlouho to potrvá?

Posypat chodník před domem vám zabere jen pár minut. Je ovšem otázkou, jak často posyp budete provádět. Pokud například zvolíte zdrsňující posyp, pak očekávejte více starostí, neboť při každé nové sněhové nadílce jej bude nutné provést znovu. Důležitá je dostatečná vrstva posypu.

Jaké budou náklady?

25 kg posypové soli vás vyjde kolem 100 Kč. Výhodou zdrsňujících posypů je to, že do nich prakticky nemusíte investovat, neboť je jistě najdete doma. Praktickým doplňkem je pak nákup posypového vozíku. Ceny vozíků se pohybují od 500 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyměnit kuchyňskou linku? Srovnání materiálů

Jak vyměnit kuchyňskou linku? Srovnání materiálů

Výměna kuchyňské linky je jedním ze zásadních kroků při rekonstrukci kuchyně. Zajímat by vás však nemělo jen to, jaký postup při výměně linky zvolit, ale také to, jaké materiály je dnes možné využít a jaké jsou jejich vlastnosti. To vše se dozvíte v dnešním článku.

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Plastové materiály se dnes běžně používají při výrobě nábytku i mnoha dalších předmětů. K jejich rozšíření došlo v druhé polovině minulého století. Existuje jich celá řada a liší se mimo jiné tím, jak jsou odolné. U každého druhu plastu se však dříve či později můžete setkat s tím, že prasknou, příp…


Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat?

Jak ohraničit záhon

Jak ohraničit záhon

V zahradě se střídají nejrůznější povrchy, kdy se chodník střídá s trávníkem, trávník se záhonem apod. Aby tyto přechody nepůsobily nepatřičně, je potřeba najít vhodný způsob, jak je od sebe oddělit.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!