Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

10. leden 2014 | 12:37

Letošní rok je ve znamení zlevnění cen elektřiny. I přesto, že se v průměru sníží cena elektřiny asi o 8 procent, je dobré vědět, jak se dá snížit spotřeba. V domácnosti jistě využíváte mnoho spotřebičů, které jsou energeticky náročné. Přinášíme vám pět tipů, jak snížit spotřebu elektřiny a tím pádem i náklady na provoz domácnosti.

Reklama
Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřinyJak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

1. Změna dodavatele

V první řadě je na místě otázka, zda za elektřinu neplatíte zbytečně moc. Asi každý z vás už zaregistroval možnost změnit si svého dodavatele elektřiny. Změna je výhodná zejména ve chvíli, kdy máte velkou spotřebu energií a platíte vysoký tarif.

Před tím, než se překotně rozhodnete pro nějakou nabídku od nového dodavatele, je rozumné si nejprve provést srovnání cen elektřiny. K tomu se dají využít online kalkulátory, které vám na základě několika základních parametrů vypočtou, kolik byste za elektřinu platili u jiných dodavatelů. Doporučuji využít také cenový kalkulátor, kde si můžete srovnat nabídky jednotlivých dodavatelů.

2. Pravidelná kontrola spotřeby

Abyste měli přehled o tom, kolik vaše domácnost spotřebuje elektrické energie, je dobré si dělat záznamy a provádět kontroly spotřeby. Stačí nahlédnout do výpisů od vašeho dodavatele. Pakliže spotřeba meziročně výrazně vzroste, je nutné hledat příčinu. Tou může být například používání nových spotřebičů, přílišné svícení apod.

3. Používání energeticky úsporných spotřebičů

Důležitým aspektem, jak ušetřit za elektřinu, je používání spotřebičů, které nejsou tak energeticky náročné. Pakliže si například kupujete novou chladničku, dbejte na to, aby byla v co nejvyšší energetické třídě. Rozdíl ve spotřebě elektřiny zde může být hodně velký. Pokud si pořídíte energeticky úsporné spotřebiče do domácnosti, může se celková úspora za rok pohybovat až v řádech několika stovek či tisíců korun.

4. Modernizace bydlení

Výrazné množství elektřiny se dá ušetřit tím, že investujete do vašeho domu či bytu. Zejména ve chvíli, kdy bydlíte ve starším domě, je praktické investovat do jeho kvalitního zateplení.

Nově zateplená fasáda a střecha mohou výrazně snížit spotřebu energií, neboť budete muset mnohem méně topit. Teplo z vytápění totiž nebude unikat v tak velkém množství mimo prostor domu.

5. Používání úsporných žárovek

I takový detail, jakým jsou žárovky, může výrazně snížit spotřebu elektřiny. Jestliže ještě dnes používáte staré žárovky, pak se nesmíte divit tomu, že spotřeba elektřiny je ve vaší domácnosti výrazná. Stowattové žárovky rozhodně nahraďte úspornými LED žárovkami. Ty mají nejen mnohem nižší spotřebu elektřiny, ale zároveň i delší životnost. Investice do nich se tak jednoznačně vyplatí.

Dalo by se samozřejmě najít mnohem více tipů, jak ušetřit za elektřinu. Výše uvedené jsou však z našeho pohledu asi nejdůležitější. Máte vy osobně nějaký tip, jak ušetřit za elektřinu? Podělte se o něj s našimi čtenáři a zanechte nám svůj komentář

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Již několik let máte možnost si volit svého dodavatele elektřiny. Volba dodavatele přitom není nijak složitá. Přesto je dobré si ujasnit, jak nového dodavatele elektřiny vybrat.

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…


5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.

Jak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gum

Jak dlouho vydrží zimní gumy? 5 rad a tipů, jak prodloužit životnost gum

Z předchozího článku už víte, kdy je správná doba přezutí na zimní pneumatiky. Kromě toho je ale potřeba také vědět, jak dlouho se zimní gumy dají používat a jak je třeba se k nim chovat, aby vám posloužily co nejdéle. Existují osvědčené tipy, které vám ušetří peníze tím, že zimní gumy nebudete muse…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Kina

sobota, 6. říjen 2018
01:07

Why users still make use of to read news papers when in this technological
world the whole thing is available on web?


Napsal: Kina [Odpovědět]

Zdenda

čtvrtek, 17. září 2015
14:54

No, já jsem si otázku ani nemusel pokládat, protože když mi přišel nedoplatek na nějakých 5000, tak jsem okamžitě sedl k pc a hledal nového dodavatele, jako jedni z prvních z dobrými cenami mi vyšel Comfort Energy, tak jsem jim napsal a přehlásil se, protože mě na hlavu nikdo s..t nebude!!!


Napsal: Zdenda [Odpovědět]

Frank

pátek, 19. říjen 2018
21:13

Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
you will be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage continue your great job, have a
nice morning!


Napsal: Frank [Odpovědět]